Пеп Гвардиола „нацрта“ како одржа час по фудбал на „Сантијаго Бернабеу“

Тренерот на Манчестер сити го надигра Зинедин Зидан во првиот дуел од осминафиналето.

Манчестер сити благодарение на пресвртот во второто полувреме со 2:1 го совлада Реал Мадрид во првиот осминафинален натпревар од ЛШ и тоа на „Сантијаго Бернабеу“.

Гвардиола на новинарите им објасни како се подготвуваше за овој натпревар и како носеше одлуки. Една од најчудните работи кои се покажаа како клучни за победата беше тоа што играше со „лажна деветка“ бидејќи Габриел Жезус играше по крилната позиција, додека најблиску до голот играше Кевин де Брујне.

– Сега добивам комплименти за победата, а да загубивме сите ќе зборуваа дека игравме без вистински напаѓач. Габриел Жезус има нешто што ниту еден друг напаѓач во светот го нема, тој кога ќе почне да прави „дијагонали“ на теренот со толкава брзина е недостижен за противниците. Се одлучивме за ваква тактика бидејќи доколку Габриел играше во средината тогаш таму ќе го чекаа Рамос, Варан и Валверде. Де Брујне во нашиот втор систем заврши најголем дел од работата, тоа е најдобар среден играч на светот, а притоа одлично ја чита играта – започна Пеп да ја објаснува тактиката.

Прочитајте и...  Бунт на Холанѓаните: Коронавирусот сее страв низ светот, а Федерацијата сака да се игра фудбал

– Имавме 10 слободни дена и за тоа време гледам многу натпревари на Реал Мадрид бидејќи секогаш се обидувам да дознаам се за својот противник и тоа да им го пренесам на играчите. Тие почнаа со формација 4-3-3, а потоа се префрлија на 4-4-2 но и тогаш имав доволно информации за да ги подготвам играчите. Добро ја прочитавме и предвидевме нивната тактика.

Потоа Гвардиола на најдобар начин објасни што ја прави Лигата на шампионите толку посебно натпреварување.

– На натпреварите во ЛШ мораш да бидеш подготвен и да патиш, да прифатиш дека во текот на натпреварот ќе бидеш и подобар, но и послаб тим. Реал кога го постигна голот ние бевме подобри на теренот, а потоа тие ја презедоа иницијативата додека ние постигнавме два гола. На теренот одлучуваат детали. Овој двомеч сè уште не е завршен, бидејќи ако некоја екипа може да направи пресврт секаде, тогаш тоа е Реал Мадрид – вели Пеп Гвардиола.

Прочитајте и...  Садио Мане човекот со големо срце: Тешкото детство го направи одличен фудбалер и уште подобар човек (ВИДЕО)

Прочитај повеќе

Шалке ги моли навивачите да не си ги бараат парите за сезонските билети

Слободен печат

Садио Мане човекот со големо срце: Тешкото детство го направи одличен фудбалер и уште подобар човек (ВИДЕО)

Слободен печат

Реал Мадрид го следеше примерот на Барселона, им ги намали платите на фудбалерите

Слободен печат

Допингот нема да помине неказнето ниту за време на кризата

Слободен печат

Колку вредат најдобрите фудбалери, историско понижување за Меси и Роналдо

Слободен печат

Пуч во Барселона, претседателот Бартомеу ги брка непослушниците

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Вујо Мајсторе без влакна на јазикот: Во фудбалот како да се перат пари

Слободен печат

Дракслер ја откачи девојката по 10 години и во карантин е со секс бомба (ВИДЕО)

Слободен печат

Бунт на Холанѓаните: Коронавирусот сее страв низ светот, а Федерацијата сака да се игра фудбал

Слободен печат

УФЦ најде дупка во законот и ја откри локацијата каде ќе се одржуваат борбите

Слободен печат

Италијански олимпиец почина од коронавирус

Слободен печат

Лисабонските „лавови“ со нов договор за Ристовски!?

Слободен печат