Парада на гордоста во Приштина, „За кого ти бие срцето“ (ФОТО) – Слободен печат
ВестиРегион

Парада на гордоста во Приштина, „За кого ти бие срцето“ (ФОТО)

Мажи и жени, млади и стари лица со собраа да маршираат заедно под мотото „За кого ти бие срцето“.

На плоштадот „Скендербег“ во Приштина денеска се одржа „Парадата на Гордоста“. Мажи и жени, млади и стари лица со собраа да маршираат заедно под мотото „За кого ти бие срцето“.

На парадата биле видени и косовски политичари и преставници од дипломатските мисии во Косово, кои го подржуваа и маршот, јавува Индексонлајн.

Во собирот учествувал и американскиот амабасдор во Косово, Филип Коснет, пренесува Косовапрeс.

Парадата на Гордоста се организира од ЛГБТИ заедницата во рамките на ”Неделата на гордоста”.

Косовапрес
Косовапрес

Во понеделникот во Приштина, во присуство на косовскиот претседател Хашим Тачи и американскиот амбасадор во земјата Филип Коснет, беше отворена „Неделата на гордоста”, во чии рамки се организираат активности за подигнување на свеста кај населението за правата на хомосексуалците и другите припадници на ЛГБТИ заедницата.

индексонлајн

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close