Пад на приходите на „Дизни“ за 42 отсто

Компанијата соопшти дека затворањето на парковите чинело 3,5 милијарди долари за квартал.

Пандемијата предизвикана од новиот корона вирус Ковид – 19 не ја поштеди ни компанијата  „Волт Дизни“ која поради спречување на ширењето на вирусот беше принудена да ги затвори забавните тематски паркови ширум светот, филмските премиери беа одложени, а со тоа претрпи и големи финансиски загуби.

За кварталот кој заврши на 27 јуни, компанијата пријави загуба од 4,84 милијарди долари или 2,61 американски долари по акција, во однос на добивката од 79 центи во претходниот квартал.

Приходите паднаа за 42 проценти на 11,78 милијарди американски долари, додека аналитичарите предвидоа дека тоа ќе бидат 12,39 милијарди американски долари, пренесува ФактСет.

„Дизни” отвори некои свои паркови низ целиот свет, но повеќето и натаму се затворени за време на фискалниот трет квартал на компанијата.

Прочитајте и...  Средба на претседателот Џафери со Рејчел Галовеј

Компанијата соопшти дека затворањето на парковите чинело 3,5 милијарди долари за квартал.

Поврзани вести

ВИДЕО+ФОТО: Жив ланец, вулгарно обраќање кон полицијата во Минск, приведени 313 лица

Слободен печат

Кремлин во шок: Телохранителот на Владимир Путин изврши самоубиство

И.И.

Во Грција не стивнува епидемијата, починаа 85 лица

Слободен печат

Американците на „црн петок” само онлајн потрошиле девет милијарди долари

И.И.

ВИДЕО: Бразилски политичар избран за градоначалник, иако цел месец е во индуцирана кома поради коронавирус

И.И.

Филипче: Состојбата по болниците се стабилизира, очекуваме повеќе исписи од приеми

Слободен печат

Остави Коментар

MacedonianAlbanian