Ова е трендот кој сите дами го практикуваат, а еве ја и неговата темна страна!

Светскиот тренд на надоградување трепки зема замав, но експертите предупредуваат дека оваа техника на разубавување може да биде опасна по здравјето.

Колку и да не ви се верува, најновите предупредувања на лекарите се однесуваат на вградувањето вештачки трепки кои предизвикуваат паразити, најчесто грини, за да влезат во очите и пределот околу нив.

Предупредувањето е направено веднаш после регистрирањето на неколку случаи со паразитот кои медицински е наречен Demodex.

Паразитот се развил кај жени кои не ја одржувале хигиената на нивните вградени трепки.

Profimedia

Доколку вештачките трепки не се одржуваат на правилен начин, може да дојде и до развој на бактерии кои можат да направат поозбилни инфекции на окото.

Екстензиите за трепки станаа многу популарни во последно време и кај нас, а може да траат од 4 до 6 недели. Ова е решение на многу жени за да не мораат секое утро да ставаат маскара.

Симптоми кои може да ви укажат дека нешто не е во ред се: пецкање, чешање, црвенило и воспалено око.

Demodex е организам кои инаку живее на фоликулите од косата и може да се пренесе на било кој. Лошата хигиена допринесува до лесно пренесување и ширење на бактеријата.

Многу жени се плашат да ги чистат вградените трепки поради стравот тие да не отпаднат, но дерматолозите велат дека тоа е клучно доколку сакате да го одржите здравјето на кожата и очите.

Прочитај повеќе

Свежа кожа – ново лице: Жолт индиски пилинг од куркума кој длабински ја чисти кожата за само 20 минути

Слободен печат

Прекумерното потење во топлите денови може да ве доведе до непријатна ситуација – Еве како да го спречите!

Слободен печат

Историски настан: Астронаутите на Спејсикс и НАСА пристигнаа на вселенската станица (ВИДЕО)

Слободен печат

РЕЦЕПТ: Кифлички со јогурт

Слободен печат

Свештеник одржа миса на Фејсбук, но не забележа дека стиснал погрешно копче (ВИДЕО)

Слободен печат

Ана Николиќ го прифати предизвикот на Цеца: Објави неодолива фотографија од детството!

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Урнебесно! Андрија Милошевиќ ги запали социјалните мрежи со новиот предизвик! (ВИДЕО)

Слободен печат

Не тато, застани немој – Погледнете како овој пензионер и покрај карантинот отиде на кафе – КАКО ГОСПОДИН! (ВИДЕО)

Слободен печат

„Битлси“, Блонди „U2“: Погледнете како би изгледале омотите на славните музички албуми во време на коронавирус! (ФОТО)

Слободен печат

Неверојатно куче посвоило бебе опосум од кое не се одвојува ниту денес (ВИДЕО)

Слободен печат

Убедени се дека така ќе им биде полесно: Истражување открива зошто луѓето изневеруваат

Слободен печат

Анџелина има сериозна здравствена криза? Светските медиуми пишуваат за актерката, причината е тажна, а асистентките се во паника!

Слободен печат