Отворен аеродромот во Милано, првите два дена без летови

Првите летови на аеродромот Линате, кои ќе ги спроведат авиокомпаниите Луфтханза, Либерија и Ер Малта, се закажани за среда 15. јули, а италијанската компанија Алиталија ќе има летови на 24. јули.

Аеродромот во Милано Линате, од денеска е отворен по четири месеци откако престана да работи поради корона вирусот, но првите два дена ќе поминат без летови.

Првите летови на аеродромот Линате, кои ќе ги спроведат авиокомпаниите Луфтханза, Либерија и Ер Малта, се закажани за среда 15. јули, а италијанската компанија Алиталија ќе има летови на 24. јули.

Патниците се должни на аеродромот да носат заштитни маски и да ги почитуваат правилата за физичко дистанцирање, а на влезовите во терминалите ќе им биде мерена температура со термоскенери, стои наведено на сајтот на аеродромот.

Италијанските медиуми пишуваат дека денеска сите служби ќе бидат на аеродромот, од полиција до аеродромски службеници, но летови и патници нема да има, доколку неме некои изненадувања во последен момент.

Прочитајте и...  Пронајдено телото на 16 годишното момче кое се удави во Преспанското езеро

Аеродромот во Милано беше затворен на почетокот на март во рамки на мерките за спречување на ширењето на корона вирусот.

 

 

Прочитај повеќе

Интерпол: Криминалците го користат коронавирусот за кибер напади врз корпорациите

Слободен печат

Либанскиот премиер се закани: Ќе платат одговорните за експлозијата – Бејрут како погоден од атомска бомба (ВИДЕО)

Слободен печат

Петковски: Повикот за Али Ахмети во Хаг не е случаен, и Шешељ го викнаа како сведок па го осудија

Слободен печат

Меѓу исчезнатите има и деца: Ураганот Исаија збриша цела населба, хаос во Њујорк и Вирџинија (ВИДЕО)

Слободен печат

Родителите не знаеле зошто детето е поспано па го однеле во болница: Лекарите се шокирале кога ги виделе снимките (ФОТО)

Слободен печат

Со изведба на одбрани арии отворено јубилејното 60. „Охридско лето” (ФОТО+ ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

ВО ЖИВО: Во експлозијата во Бејрут загинаа најмалку 30 луѓе, а над 3.000 се повредени

Слободен печат

Три и пол години казна затвор за Владимир Панчевски

Слободен печат

По 10 часовната судска расправа се очекува пресудата за Владимир Панчевски

Слободен печат

СТРАОТНИ СНИМКИ ОД БЕЈРУТ, небото се затемни, луѓето преплашени: Најмалку 30 загинати и повеќе од 500 повредени (ВИДЕО)

Слободен печат

Ахмети за Коха: Премиер не се станува ниту со 46 пратеници!

Слободен печат

ЗЕМЈА БЕЗ МАСКИ: Додека во остатокот од Европа тие се задолжителни, тука ги сметаат дури и за штетни

Слободен печат