Отворен аеродромот во Милано, првите два дена без летови

Првите летови на аеродромот Линате, кои ќе ги спроведат авиокомпаниите Луфтханза, Либерија и Ер Малта, се закажани за среда 15. јули, а италијанската компанија Алиталија ќе има летови на 24. јули.

Аеродромот во Милано Линате, од денеска е отворен по четири месеци откако престана да работи поради корона вирусот, но првите два дена ќе поминат без летови.

Првите летови на аеродромот Линате, кои ќе ги спроведат авиокомпаниите Луфтханза, Либерија и Ер Малта, се закажани за среда 15. јули, а италијанската компанија Алиталија ќе има летови на 24. јули.

Патниците се должни на аеродромот да носат заштитни маски и да ги почитуваат правилата за физичко дистанцирање, а на влезовите во терминалите ќе им биде мерена температура со термоскенери, стои наведено на сајтот на аеродромот.

Италијанските медиуми пишуваат дека денеска сите служби ќе бидат на аеродромот, од полиција до аеродромски службеници, но летови и патници нема да има, доколку неме некои изненадувања во последен момент.

Прочитајте и...  Заев: Јас сум Македонец кој зборува македонски јазик

Аеродромот во Милано беше затворен на почетокот на март во рамки на мерките за спречување на ширењето на корона вирусот.

 

 

Поврзани вести

Србија денеска со рекорден број жртви, Косово ја надмина бројката на илјада починати

МИА Агенција

Кафуле во Радовиш не ги почитувало протоколите, заработи кривична пријава

Слободен печат

ВМРО-ДПМНЕ обвинува за тајни средби во Софија на владини претставници

Лука Андреев

Спречен шверц на кафе од Албанија

Слободен печат

„Весна”: Повеќе од 20 активисти уапсени на протестите во Минск

Слободен печат

Заев: Во ЕУ ќе влеземе како Македонци кои зборуваат македонски јазик

Слободен печат

Остави Коментар

MacedonianAlbanian