Отказот на Сари ќе го чини Јувентус 20 милиони евра, ќе летаат и директорски глави во Торино

Италијанскиот тим скапо ќе го плати отказот на својот тренер.

Маурицио Сари по елимнацијата од Олимпик Лион во Лигата на шампионите експресно доби отказ, но нема потреба да се грижи за финансиите. Сари минатото лето потпиша догогор со Јувентус до 2022 година така што на платниот список на италијанскиот тим ќе биде уште две години и тоа добро ќе го наплати.

Сари е веќе отпишан, Јувентус го контактира Покетино

Годишната плата на Сари изнесува 5.5 милиони евра, што значи дека Јувентус е должен да му исплати уште 11 милиони евра, а кога ќе се додадат и даноците, сумата која „старата дама“ ќе ја плати за отказот изнесува 20.3 милиони евра.

Интересно е што на платниот список на Јувентус се наоѓа и Масимилијано Алегри кој минатото лето беше заменет токму со Сари и клубот мора да му исплати уште 7.5 милиони евра до наредната година.

Прочитајте и...  Халеп со прва титула во „вечниот“ град, Плишкова го предаде мечот (ВИДЕО)

Италијанските медиуми шпекулираат дека Сари нема да биде единствениот кој ќе си замине од Торино, а прв на удар е директорот Фабио Паратичи.
Претседателот на Јувентус, Андреа Ањели, смета дека голем дел од вината за елиминацијата сноси и Паратичи бидејќи тој беше најгласен кога се менуваше Алегри и инсистираше за тренер да биде назначен Маурицио Сари.

Поради тоа, италијанскиот новинар Џанлука ди Марцио, дознава од свои извори во Јувентус дека Паратичи најдоцна до крајот на месецот ќе добие отказ.

Освен во управата, Ањели планира чистка и во играчкиот кадар, засега сигурно си заминуваат Сами Кедира, Блез Матуиди, Матија де Шиљо, Федерико Бернардески, Даниеле Ругани, Данило, Гонзало Игуаин, а најверојатно во новата сеозна ќе ги нема ниту Адриен Рабио и Арон Ремзи како и Даглас Кошта и Хуан Квадрадо.

Прочитајте и...  Мората на позајмица, а Суарез пред трансфер во Атлетико!?

Прочитај повеќе

Кошаркарот на Работнички, Питс е позитивен на коронавирус

Слободен печат

Газдата на Челси во проблеми: Абрамович тајно вложувал во други играчи

Слободен печат

НФЛ со милионски казни за неносење заштитни маски

Слободен печат

Ниту Јанис, ниту Пол, Лејкерси планираат да формираат голема тројка со ѕвезда на Хјустон 

Слободен печат

Ѓоковиќ: Надал е главен фаворит за титулата на Ролан Гарос

Слободен печат

Навивачите во Англија не се враќаат во октомври

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Така работи Баерн, додека Барселона се ценка, тие се договорија со Ајакс

Слободен печат

Успешен старт на „граѓаните“, Астон Вила го казни Шефилд! (ВИДЕО)

Слободен печат

Златан како „вино“: Ибракадабра шоу против Болоња! (ВИДЕО)

Слободен печат

Ѓоковиќ со нови 400 бодови пред „Ролан Гарос“ и прво место на крајот од 2020!

Слободен печат

Митревски прогласен за МВП, 20 одбрани во триумфот на Порто!

Слободен печат

Мурињо верува во брзо враќање на Бејл (ВИДЕО)

Слободен печат