1 C
Скопје

Откако се жалеа граѓаните Свети Николе добива мобилен пункт за тестирање на ковид-19

Свети Николе добива мобилен пункт за тестирање за коронавирус. Градоначалникот на Општина Свети Николе, Сашо Велковски вели дека одлуката на Владата ја добиле денеска.

-Како Општински кризен штаб чекаме детали за пунктот за тестирање и колку пати во неделата ќе доаѓаат епидемиолози од Центарот за јавно здравје-Велес. Веднаш штом ќе добијам информација ќе ги информираме граѓаните на Општина Свети Николе, вели Велковски.

Тој истакна дека се уште чекаат одговор на нивото барање за санитетско возило за транспорт на болните од Ковид-19 до болниците во Штип и Велес. Иако бројката од 188 активни случаи за Свети Николе е голема, лидер по растот на новозаразени од коронавирус на истокот од државата е Штип.

Прочитајте и...  Со 75.000 денари од општинската каса: Поставени пет мерни станици за аерозагадување во Свети Николе

Портпаролот на Клиничка болница-Штип, Марина Шуманска информира дека денеска на Инфективното одделение се лекуваат 49 пациенти, а еден пациент поради влошување на состојбата е хоспитализиран во Скопје.

Свети Николе бара пункт за тестирање за коронавирус, за да не патуваат жителите до Велес

Поврзани вести

Во Берово во 2020 година се исплатени 260 илјади денари како поддршка за семејствата со новороденчиња

Слободен печат

Обидот на Бајден да ја стопира депортацијата на имигранти од САД е блокиран од сојузен судија

Слободен печат

ВИДЕО | Андоновиќ: Бајден започна со корекции во американската политика од која 4 години отстапуваше Трамп

Слободен печат

Земјотресите не престануваат: Нов потрес од три степени почуствуван кај Сисак

Слободен печат

265 санкционирани возачи во Скопје, 31 за возење без возачка дозвола

Слободен печат

ВИДЕО | Бочварски: Важно да ја подобриме конекцијата со Бугарија, но пругата е макотрпен процес -90 мостови и 32 тунели

Слободен печат

Остави Коментар