Откако по пауза од 20 години му ја донесе титулата, Ѓорѓевиќ си замина од Виртус

epa05073261 Panathinaikos Athens' head coach Aleksandar Djordjevic watches the Euroleague basketball match between Zalgiris Kaunas and Panathinaikos Athens in Kaunas, Lithuania, 17 December 2015. EPA/VALDA KALNINA

Александар Ѓорѓевиќ и официјално повеќе не е тренер на Виртус Болоња.
Само неколку дена откако го предводеше Виртус Болоња до шампионската титула која е прва по 20 години, поранешниот селектор на Србија си замина од клупата на новиот италијански првак.

– Благодарност со Саша Ѓорѓевиќ за сите победи кои ни ги донесе. Со освојувањето на 16 шампионска титула засекогаш ќе остане запишан во историјата на нашиот клуб. Секогаш беше посветен на работата и тоа ни донесе резултат. Виртус ви посакува се најдобро во иднина – изјави директорот на Виртус Болоња, Лука Баралди.
Според италијанските медиуми, нов тренер на Виртус треба да биде помошниот тренер во Торонто репторс, Серџо Скариоло.

Видео на денот