Отфрлена тужбата на Трамп за поништување на гласови во Пенсилванија

Федералниот суд во американската сојузна држава Пенсилванија ја отфрли тужбата со која тимот на претседателската кампања на Доналд Трамп побара поништување на неколку милиони гласови добиени по пошта на претседателските избори на 3 ноември.

Американските медиуми оценуваат дека пресудата донесена од судијата Метју Бран е последна во низата удари за Трамп во неговите неуспешни напори да ги оспори резултатите од изборите во ноември, кои ги загуби од демократскиот кандидат Џозеф Бајден.

Брен ја опиша тужбата на тимот на Трамп како климав случај, исполнет со шпекулативни аргументи без основа.

Би Би Си објави дека Бајден освоил 80.000 гласови повеќе од Трамп во Пенсилванија.

Според сегашните проекции, Бајден освои 306, а Трамп 232 електорски гласови, што го одредува победникот. Потребни се 270 електорски гласови за влез во Белата куќа.

Прочитајте и...  Сојузот на здруженија на пензионери апелира да се обезбедат вакцини против грип за пензионерите

Поврзани вести

Генералниот секретар на НАТО, Столтенберг му ja честиташе победата на Бајден

Илинка Иљоска

ВИДЕО: Хаос на аеродромот во Шангај, терстирањето за ковид-19 излезе од контрола

Илинка Иљоска

ВИДЕО: Драма меѓу две членки на НАТО во водите на Средоземното Море: Анкара протестира затоа што тимот на мисијата на ЕУ претресе турски брод на пат кон Либија

Илинка Иљоска

Велешките еколошки возила ги надминуваат границите

Слободен печат

ВИДЕО: На тајна венчавка се собрале 7.000 луѓе без маски

И.И.

Ахмети: Нема загриженост дека Меџити може да поднесе интерпелација против Груби и Османи

Слободен печат

Остави Коментар