Опозиската ДЈБ вечерва повикува на протест пред српското Собрание, а утре на блокада на конститутивната седница

Српското опозициско движење Доста беше (ДЈБ) најви дека протестот пред Народното собрание, што движењето го организира денеска од 20 часот, ќе биде вовед во блокадата на Парламентот утре во 9 часот.

Целта на ненасилната блокада е со своето присуство да ги блокираме фалсификуваните пратеници да конституираат фалсификувано собрание во Домот на народното собрание, се наведува во соопштението на ДЈБ, јави дописникот на МИА од Белград.

Тие наведуваат дека власта најави дека е закажана конститутивна седница на „фалсификуваното собрание” за понеделник наутро, а крајниот рок за негово конституирање според законот е вторник, 4 август.

Ако не се конституира Собранието, власта ќе падне, соопштија од ДЈБ на Саша Радуловиќ.

Владата ги фалсификуваше овие избори. Не и беше доволно купувањето на гласови со наши пари, заплашување на луѓето, несредените избирачки списоци, контролата на медиумите, туку мораше да ги фалсификува и записниците од избирачките места. ДЈБ го откри тоа и легално ги поништи изборите. Сите медиуми, целата опозиција, целата професија, сите „невладини организации” финансирани од ЕУ, Германија, молчат за тоа, се наведува во изјавата на ДЈБ.

Прочитајте и...  Нови 18 случаи на Ковид-19 во Кичево, оздравеле пет лица

Тие истакнаа дека не станува збор за борба за ДЈБ и за било чиј цензус, туку за „борба за соборување на лажираните избори”.

Прочитај повеќе

Шведско-норвешка двојка се венчаше на граница поради пандемијата

Слободен печат

Запленети над 100 тони кокаин во Холандија: Полицијата откри нарколабораторија во штала (ВИДЕО)

Слободен печат

Германија се сомнева во квалитетот и безбедноста на руската вакцина

Слободен печат

По судска наредба објавена уште една снимка од Џорџ Флојд: Ново шокантно видео од неговите последни моменти (ВИДЕО)

Слободен печат

Осуда од САД за „безумните” насилствата извршени од власта во Белорусија

Слободен печат

Помпео: Авторитаризмот сѐ уште живее во Русија, Кина и Иран

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Мексико: Почнува трета фаза испитување вакцини од САД и Кина

Слободен печат

ЕУ одбива да ги набљудува изборите во Венецуела и бара одложување

Слободен печат

Граѓаните се судрија со полицијата: Жестоки пресметки со полициските кордони во Брест и Минск (ВИДЕО)

Слободен печат

Несреќа во Мексико: Се преврте автобус, загинаа 13 лица (ВИДЕО)

Слободен печат

Франција покрена истрага за ТикТок

Слободен печат

Дефект во електродистрибутивната мрежа во Тетово, вечерва се очекува нормално снабдување со струја

Слободен печат