Одмазда? Словенците ги блокираат хрватските камиони, драма на границите!- Слободен печат

ОДМАЗДА? Словенците ги блокираат хрватските камиони, драма на границите!

На хрватските превозници од 1 јуни им е забранет премине преку 17 гранични премини.

Камионите мораат да одат преку меѓународни гранични премини, пренесува „index.hr“.

Станува збор за ограничување кое го донесе словенечкото Министерство за инфраструктура, во врска со забрантиот сообраќај на теретни возила чија најголема дозволена маса не надминува 7,5 тона.

– Така се случи Славонија, Истра, во главно цела Хрватска, има голем проблем со движењето на своите камиони и со тоа имаат зголемени трошоци, затоа што сега некои мораат да возат и 100 км повеќе да пристигнат до границата. Па така, проблемот не е ниту во словенечката, ниту во хрватската полиција кои сето тоа го регулираат, туку проблем е во густио сообраќај – вели „index.hr“ Маријан Банели, акредитиран лобист за сообраќајот во ЕУ.

Банели тврди дека тоа е одговор на хрватската забрана за транзитниот сообраќај преку едниствениот граничен премин, кој Словенците го користеле како пократок пат кон Макарска.

– Тие веднаш затворија 17 затоа што се во можност тоа да го направат. Кој е виновен? Не би сакал да влегувам во одговорноста, но мислам дека некој и тоа како е одоговорен, затоа со ова се поставува големо прашање, ова е голема штета за хрватската економија – смета Банели.

Прочитај повеќе

Демонстрации во Јордан против увозот на гас од Израел (ВИДЕО)

Слободен Печат

Уапсени две лица што се обиделе да продадат 12 милијарди лозинки

Слободен печат

Тактиката на Макрон за „исцрпување“ на демонстрантите дава резултати?

Слободен печат

Се појави нов мистериозен вирус – американските власти ги прегледуваат патниците од Кина на аеродромите

Слободен Печат

Секојдневните потреби го натерале прачовекот добро да го запознае морското дно

Слободен печат

Харадинај оди во Хаг

Слободен Печат

Остави Коментар

eight + 16 =

Прочитај повеќе

Курти сѐ уште е оптимист дека ќе има договор за формирање влада на Косово

Слободен печат

Бразил: Сменет министерот кој во говор го цитираше Јозеф Гебелс

Слободен печат

Поголема група мигранти од Средна Америка се движат кон САД

Слободен Печат

Ирански генерал доби санкции од САД

Слободен Печат

Ликвидација во Белград: Застрелан маж додека со сопругата го чекал детето пред училиште

Слободен печат

Словенија повлече шест и пол тони унгарско мисиркино месо поради птичји грип

Слободен Печат