Од Грција за Португалија заминаа 25 деца бегалци без придружба

Кумуцакос рече дека паралелно со планот за децата бегалци без придружба, се спроведува и програмата за доброволно враќање на мигрантите во нивните земји на потекло.

Од Атина за Лисабон денеска заминаа првите 25 деца бегалци без придружба, од вкупно 500 колку што е планирано да прими Португалија.

Станува збор за 19 деца од Авганистан, четири од Египет и по едно од Гамбија и Иран кои досега беа сместени во камповите на островите Лезбос, Самос и Хиос, а се дел од групата од вкупно 500 деца кои од Грција ќе започнат нов живот во Португалија, јави дописничката на МИА од Атина.

Алтернативниот министер за цивилна заштита на Грција Јоргос Кумуцакос, надлежната во грчката Влада за заштита на децата бегалци без придружба Ирини Агапидаки и амбасадорката на Португалија во Грција Хелена Паива, ги испратија децата од атинскиот аеродром.

Прочитајте и...  Судир меѓу автобус и комби: Прекинат сообраќајот на патот Радовиш-Штип

Во рамките на европскиот план за релокација на 1.600 деца бегалци без придружба од Грција во земји од ЕУ, утре, за Финска ќе заминат 25 деца.

Кумуцакос рече дека паралелно со планот за децата бегалци без придружба, се спроведува и програмата за доброволно враќање на мигрантите во нивните земји на потекло.

-Ги мотивираме барателите на азил кои се наоѓаат на островите, а стигаа во Грција до 1 јануари 2020 година, со одредена финансиска поддршка да се вратат во нивните татковини. Планираме првиот лет од оваа програма тешка за спроведување, да биде од Грција за Ирак во следните седмици, рече Кумуцакос.

Прочитај повеќе

Замениче, ви се брза на кафе во Приштина?

Следете ја во живо доцна ноќва првата претседателска дебата меѓу Трамп и Бајден

Слободен печат

Песков: Русија е подготвена со ЕУ да го разјасни „случајот Навални”

Маријана Митровска

Макрон жестоко се бори парламентот да не заседава само во Брисел

Слободен печат

Хрватска регистрираше 135 новозаразени со ковид-19

Слободен печат

Бес во Индија по смртта на тинејџерка која беше групно силувана

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Нови санкции од Канада и Британија против Лукашенко

Слободен печат

Мицкоски слави роденден, соработниците го изненадија со торта (ФОТО)

Маријана Митровска

Србија 65 новозаболени од Ковид-19, еден починат

Слободен печат

Среде криза заминува медицински персонал- Главната сестра на Инфективна и две други си дадоа откази

Маријана Митровска

Рускиот историчар Дмитријев осуден на 13 години затвор поради сексуално злоставување на дете

Слободен печат

Нови рестрикции во Германија, на приватни собири до 25 лица

Маријана Митровска