Обдукцијата потврдила, Џорџ Флојд починал од задушување

Резултатите од обдукција извршена врз телото на Џорџ Флојд, а побарана од семејството, покажаа дека тој починал од задушување поради притисок врз неговиот грб и вратот затоа што полицаецот Дерек Шовин неколку минути клечел врз неговиот врат и ги игнорирал неговите повици за помош,  изјавија адвокатите на семејството.

Лекарите кои извршиле обдукција на Афроамериканец, чија смрт за време на полициската операција во Минеаполис предизвика протести низ САД, соопштија дека станува збор за убиство.

Обдукцијата, исто така, покажала дека притисокот го прекинал протокот на крв во мозокот на Флојд, а тежината врз грбот го оневозможувала дишењето, додаваат американските медиуми.

Еден од докторите кои ја извршиле обдукцијата, на прес конференција изјави дека Флојд претходно немал здравствени проблеми што би придонеле за неговата смрт.

Прочитајте и...  Села бара разбирање од Хоти за ПЦР тестовите – на Твитер напиша дека ваквата мерка е политички мотивирана

Прочитај повеќе

Јеремиќ: Сојузот за Србија нема да ги преземе протестите

Слободен печат

Заев на 24 Анализа: Заедно со порастот на платите ќе стимулираме и пораст на продуктивноста

Слободен печат

УНЕСКО жали поради одлуката на турските власти за Света Софија

Слободен печат

Спасовски: Правда е да не ве апсат со пиштол во уста како Љубе – и тоа никогаш повеќе нема да се случи!

Слободен печат

Шокантна снимка од ковид амбулантата во Крагуевац: Вака изгледаат по шестчасовна смена, работат со искинати чизми (ВИДЕО)

Слободен печат

Јанушев: Заев и СДСМ жестоко ќе паднат, Николовски бега од мене и не сака да се соочиме на дуел

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Лукаревска: Гласајте за бројот три, за повисоки пензии и плати, за развој и заедништво

Слободен печат

Нови протести во градовите низ Србија, новосаѓани тргнаа да го блокираат автопатот (ВИДЕО)

Слободен печат

Мицкоски: На 15-ти јули конечно ќе ја победиме сите заедно оваа ненародна и криминална власт предводена од СДСМ и Заев    

Слободен печат

Над 30.000 смртни случаи од Ковид-19 во Франција

МИА Агенција

Мицкоски: Ќе дадам сè од себе да ја сменам реалноста со штетните договори со Грција и Бугарија

Слободен печат

СЗО покрена кампања за откажување од пушењето

Слободен печат