Обама со осуда на насилството во САД и пофалба за ненасилните демонстранти

Поранешниот американски претседател Барак Обама го осуди насилството во протестите низ САД за расната нееднаквост и прекумерната полициска употреба на сила и ги пофали ненасилните демонстранти кои бараат реформи.
– Огромното мнозинство демонстранти не беше насилно, но „мало малцинство” ги доведува луѓето во опасност и им штети токму на оние заедници на кои треба да им помогнат на протестите, напиша Обама во коментар објавен на онлајн платформата Медиум.
Обама, демократ кој во два мандати беше претседател на САД пред Доналд Трамп, рече дека насилството „уништува населби во кои честопати недостигаат услуги и инвестиции и го одвлекува вниманието од пошироката цел”.Во САД веќе шест дена има немири предизвикани поради смртта на 46-годишниот Афроамериканец Џорџ Флојд во Минеаполис, кој почина од насилна смрт од страна на полицаец.

Прочитајте и...  Пивоваров: Шверц на мигранти – добро организирана криминална мрежа оперира низ Европа (ВИДЕО)

Прочитај повеќе

Изборите ќе ги следат 2.709 домашни и странски набљудувачи

Слободен печат

Шеесетина странски новинари акредитирани за известување од изборите

Слободен печат

На гласање задолжително со маска, избирачките места дезинфицирани

Слободен печат

Во трката за пратеници 1.578 кандидати на 15 коалиции и партии

Слободен печат

Право на глас имаат 1.814.263 граѓани

Слободен печат

Изборниот ден неработен за сите граѓани

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Предвремени парламентарни избори во Северна Македонија

Слободен печат

Вкупно активни 3.475 случаи на Ковид-19, најмногу заболени во Скопје и Тетово

Слободен печат

Сончево и топло време, температурата ќе се искачи до 32 степени

Слободен печат

Курсна листа на НБРМ: Колкава е вредноста на еврото денеска?

Слободен печат

Медицинска сестра од Чиле се грижи за болните од ковид-19: После смената свири на виолина низ ходниците (ВИДЕО)

Слободен печат

Судот ја одби кауцијата за поранешната девојка на педофилот Епстин

Слободен печат