Нови правила за последниот круг од предизборната ТВ дебата Трамп-Бајден

Нови правила се воведуваат за последниот круг од предизборната ТВ дебата Трамп-Бајден, побара Комисијата за контрола на претседателските избори во САД.

Комисијата објави дека може да биде исклучен микрофонот на кандидатот кој не добил збор од водителот за другиот да може да одговори две минути без да биде прекинуван за поставеното прашање.

Двајцата претседателски кандидати се согласија да учествуваат во последната предизборна телевизиска дебата во градот Нешвил, Тенеси, задутре. Само штабот на Доналд Трамп изрази незадоволство од воведувањето нови правила во дебатната ТВ-програма.

Таа иновација беше воведена затоа што за време на претходната емисија, Трамп постојано го прекинуваше неговиот демократски ривал и водителот на емисијата, што предизвика остри критики од јавноста.

Прочитајте и...  Трамп: Бајден треба да ја докаже законитоста на добиените гласови

(Извор:МИА)

Поврзани вести

СДСМ: Нашите политики обезбедија стабилна иднина со загарантиран и признаен идентитет и јазик

Слободен печат

„Њујорк Тајмс”: Израел стои зад убиството на архитектот на иранската нукеларна програма

МИА

СЗО: Потребна е барем 60-отстотна имунизација на населението за блокирање на Ковид-19

Слободен печат

Апелациски суд во Пенсилванија го одби барањето на Трамп за блокирање на прогласувањето на победникот

МИА

Македонскиот јазик и идентитет се неспорни, можен патоказ кон Договорот со Бугарија, но не како дел од преговарачката рамка

МИА

Се отвора ли можност политички монтираните случаи да ја добијат правдата?

МИА

Остави Коментар

MacedonianAlbanian