-8 C
Скопје

Нови 2.135 случаи на коронавирус во Грција, 101 лице почина

Во изминатите 24 часа, во Грција повторно е зголемен бројот на смртни случаи од ковид-19, почина 101 лице, вкупно 1.815 од почетокот на епидемијата, а регистрирани се 2.135 нови случаи, со што бројот на заразени се зголеми на 95.137 лица, јави дописничката на МИА од Атина.

Од новите случаи, најголемиот број и понатаму е во Солун, вкупно 607, а потоа е областа Атика, поширокиот регион на Атина со 401 случај, 129 во Лариса, а останатите во други делови на земјата.

Од ден на ден, во Грција се зголемува и бројот на пациенти приклучени на апарати, денеска се 562, односно 13 лица повеќе од вчера.

Прочитајте и...  ВИДЕО | УАПСЕНИ СО НАД ДВА ТОНИ КОКАИН: Дрогата ја криеле во 40 тони јаглен во шпанско пристаниште!

Поврзани вести

ВИДЕО | Последен говор на Трамп: Не го спомена Бајден, ама нагласи дека е прв претседател кој не почнал војна

Слободен печат

ВИДЕО | Бајден не можеше да ги скрие солзите пред своите сограѓани: Извинете за емоциите, сакам само покојниот син да беше тука

Слободен печат

Ердоган најави радикални реформи во економијата и судството

Слободен печат

Усвоен планот за распределба на административните службеници во земјава

Слободен печат

Помпео: Мултикултурализмот не е својствен за Америка

Слободен печат

Јанша: Вакцинација на 70 отсто од населението во Словенија до почетокот на летото

Слободен печат

Остави Коментар