НОВ албум: „Хјубрис“ од Крсте Роџевски

Дискографската куќа МОД „Релоудед“ на 1-ви мај годинава ќе го издаде „Хјубрис“, новиот албум на Крсте (Кристо) Роџевски. Станува збор за десет нови авторски композиции на Крсте Роџевски (гитара/вокал) изведени и снимени во придружба на Мери Халворсон (гитара), Бил Ласвел (бас), Томас Фуџивара (тапани) и Икуе Мори (електроника).

Претпродажбата на дигиталната и ЦД-верзијата на албумот е во тек. Наскоро ќе следува и винилното издание. Станува збор за четврто албумско остварување на македонскиот психијатар кој живее и работи во Њујорк. Како пејач и кантавтор досега ги објави албумите „Батанија“, „Горчливи бадеми“ и „Зајакот и паднатиот јавор“. Негови песни се користени во филмовите „Бикини мун“ и „Сенки“ на Милчо Манчевски и во „До балчак“ на Столе Попов.

Прочитајте и...  ИФФК „Браќа Манаки“: Централен настан во чест на традицијата во Битола

(Текстот е објавен во „Културен печат“ број 23, во печатеното издание на „Слободен печат“ на 21-22 март 2020)

Прочитај повеќе

Фестивал „Скопје синема сити“: Филм за „Њу ордер“ го отвора фестивалот на музички документарци

Тони Димков

Агенција за филм: Седум македонски премиери на „Синедејс“

Тони Димков

Фестивал на пантомима и физички театар: „Панфиз“ ќе се одржи на отворено пред МНТ

Тони Димков

ИФФК „Браќа Манаки“: Централен настан во чест на традицијата во Битола

Тони Димков

Излезе „Културен печат“ број 49 во весникот „Слободен печат“

Тони Димков

Сонологија и мултимедија на ФМУ: ИРАМ/БузАр одбележа 20 години постоење

Тони Димков

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Списание за литература, култура и уметност: „Современост“ со нов дизајн

Тони Димков

Книжевен жезол 2020: Во чест на поетските лауреати

Тони Димков

Фотоизложба на Роберт Јанкулоски: Лажни семејства во туѓ амбиент

Тони Димков

Компакт-диск: „Македонисимо“ на Трпчески и пријателите излезе под етикета на „Лин рекордс“

Тони Димков

Театарска премиера онлајн: Враќање кон човечката суштина со компјутерска поддршка

Тони Димков

Аудиовизуелна дејност: ДФРМ во европско друштво

Тони Димков