Неверојатно мек и вкусен: Традиционален индиски леб

Индиски леб / Фото: Pexels

Индиската кујна се состои од широк спектар регионални и традиционални кујни од Индискиот Потконтинент. Со оглед на опсегот на разновидност во типот на почвата, климата, културата, етничките групи и занимањата, овие кујни значително се разликуваат една од друга и користат локално достапни зачини, билки, зеленчук и овошје.

Индиската храна е, исто така, под силно влијание на религијата, особено на Индусите, и на културните избори и традиции. Исто така, влијанијата од Блискиот Исток и од Средна Азија се случиле на северно индиската кујна од годините на владеењето на Могал. Индиската кујна сè уште се развива, како резултат на културните интеракции на нацијата со други општества.

Еден од најкарактеристичните рецепти е подготовката на индискиот леб. Индиската кујна е позната во светот по своите пикантни јадења, а нивниот леб е можеби најпосакуваниот дел од нивниот оброк. Лебот наречен „наан“ личи на сомун, но е помек и повкусен.

Индиски леб / Фото: Pexels

Состојки:

  • 20 г квасец
  • 500 г брашно
  • 2 лажички сол
  • 1 лажица шеќер
  • 170 мл вода
  • 180 г јогурт
  • 1 лажица масло
  • 1 коцка путер за премачкување

Подготовка:

Растворете го квасецот со неколку лажици млака вода. Брашното просејте го, а потоа тргнете 4 лажици настрана. На поголемиот дел од брашното додајте шеќер, сол, вода, јогурт и стопен квасец. Месете во садот додека не добиете убаво и меко тесто. Тестото ќе биде лепливо и ретко, но постепено додавајте го остатокот од брашното (оние 4 лажици што ги одделивте) и замесете го убаво во форма на топка.

Ставете малку масло на вашите раце и премачкајте го тестото од сите страни, покријте го со крпа и оставете го да стои на топло еден час. Откако тестото ќе отстои еден час посипете го уште малку со брашно, колку што можете за да го одлепите од садот, а потоа пренесете го на работната површина, која претходно добро ќе ја посипете со брашно.

Видео на денот