Непосредно пред средбата Мицотакис-Ердоган: Грција го замрзнува дијалогот за градење доверба со Турција

Со одлука на грчката Влада привремено се замрзнува дијалогот околу мерките за градење доверба со Турција поради последните случувања во источниот Медитеран, но и поради бранот бегалци и мигранти, објави грчката новинска агенција АНА-МПА повикувајќи се на извори од Министерството за одбрана на Грција.

Според истите информации, станува збор за владина одлука што ја спроведува конкретното министерство, надлежно за мерките, што на воено ниво се водат меѓу двете земји.

Оваа одлука на Грција доаѓа на ден пред закажаната средба на грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис со турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган, на маргините на НАТО самитот во Лондон.

Мицотакис, говорејќи со неговите соработници, според грчки владини извори, рекол дека на средбата со Ердоган ќе разговараат со отворени карти, ќе му ги постави сите теми поврзани со „турската провокација”, јави дописничката на МИА од Атина.

Прочитајте и...  Кичево: Четворица новозаразени и шестмина оздравени од Ковид-19

Прочитај повеќе

Заев ќе го добие мандатот за нова Влада, Џафери најави седница

МИА Агенција

Сончево и топло до 36 степени, попладне можен дожд

МИА Агенција

Израел осуети кибер напад врз одбранбената индустрија

Слободен печат

Страотни сцени од Минск: Полицијата пука во народот (ВИДЕО)

Слободен печат

Вака белоруската полиција ги понижува уапсените: Крвави и помодрени, принудени да се одречат од кревање револуција (ВИДЕО)

Слободен печат

Русија планира месечно да произведе по 5 милиони вакцини против ковид-19, по цена од 10 долари за 2 дози

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Ангеловска демантира дека подигнала штеден депозит од Еуростандард банка по информацијата дека ќе ја изгуби лиценцата за работа

Слободен печат

Кина реагира за врските на САД со Тајван: Тие што си играат со оган, ќе се изгорат

Слободен печат

Најмалку 800 луѓе во светот починаа поради дезинформации за Ковид-19

Слободен печат

Од девојче кое поради црната боја на кожата никој не го дружел, до историска кандидатура за потпретседател на САД

Слободен печат

Костовски: Двојна игра на НБ, ако беа решени да не затворат, тоа требаше да го направат уште пред една година

Слободен печат

Екстремистите го зазедоа клучното пристаниште во Мозамбик

Слободен печат