Најмногу жртви од почетокот на пандемијата во Србија, речиси 5.000 новозаразени

Во последните 24 часа во Србија на коронавирусот се тестирани 13.429 лица, од кои 4.995 се позитивни, а 31 лице починало.

Ова е рекорден број на починати во еден ден од ковид-19, од почетокот на епидемијата на коронавирусот во Србија.

Според последните податоци на српското министерство за здравство и Институтот „Батут“ на респиратори во здравствените институции низ Србија се наоѓаат 212 пациенти. Тоа што дополнително загрижува е дека се хоспитализирани рекордни 6.214 лица.

Како што изјави градоначалникот на Белград, д-р Зоран Радојичиќ, утре ќе биде одржан кризен штаб на Градот Белград, а главна тема ќе биде функционирање на градскиот превоз, но и спречување на домашни забави.

Прочитајте и...  Мицкоски: Па имате ли совест, знаете ли што и правите на земјата?!

Поврзани вести

Велешките еколошки возила ги надминуваат границите

Слободен печат

ВИДЕО: На тајна венчавка се собрале 7.000 луѓе без маски

И.И.

Ахмети: Нема загриженост дека Меџити може да поднесе интерпелација против Груби и Османи

Слободен печат

Претседателот ја губи поддршката за правната битка

Срѓан Ивановиќ

ЕУ го повикува Бајден да ги нормализира односите меѓу Вашингтон и Брисел

Слободен печат

Никоја земја не признава врски со хакери, a тие крадат тајни за вакцините

Слободен печат

Остави Коментар