Најмалку 13 жртви во самоубиствен напад во Авганистан

Најмалку 13 лица загинаа, а околу 120 се повредени во самоубиствен напад во провинцијата Гор во западен Авганистан.

Шефот на болницата во Гор, Мохамед Омер Лалзад, изјави дека лекарите од брзата помош ги санираат повредите на неколку десетици лица и со полесни, со тешки телесни повреди, но и со повреди опасни по живот, така што конечниот број на жртви може да се очекува да биде поголем.

Портпаролот на Министерството за внатрешни работи, Тарик Аран изјави дека експлодирал автомобил-бомба недалеку од канцеларијата на началникот на регионалната полиција и зградите на федералната влада.

Досега никој не ја презеде одговорноста за овој самоубиствен напад кој се случува додека траат директните мировни разговори во Катар меѓу владините претставници во Кабул и Талибанците, што треба да резултираат со мировен договор по повеќе децении граѓанска војна.

Прочитајте и...  Утре прв дигитален Конгрес на СДСМ

Поврзани вести

Здравствениот систем кревок, вирусот незапирлив

Слободен печат

Втор круг од парламентарните избори во Литванија: Победниците ќе се соочат со кризата предизвикана од пандемијата

Слободен печат

Напаѓачи фрлиле молотов коктел кон германскиот институт „Роберт Кох“

Слободен печат

Во Косово има 186 новозаразени и две нови жртви од коронавирусот

Слободен печат

Пораст на бројот на новозаразени во регионот, Хрватска рекордер со речиси 2.250

Слободен печат

Членовите на СДСМ на пролет ќе избираат претседател

Слободен печат

Остави Коментар