Најдобри намирници кои ги чистат белите дробови од никотин

Научниците објавија листа на намирници кои ги чистат белите дробови од никотин, и воопшто од штетните материи кои ги содржи цигарата. Од тие намирници ги издвојуваат најделотворните 5.

Ако сте пушач, вклучете ги овие намирници и суплементи во вашето секојдневно мени, и тоа во убава доза.

Кромид

Најделотворна намирница за прочистување на белите дробови. Подеднакво дејство има и лукот.

Селен

Станува збор за минерал кој се користи како додаток во исхраната или се наоѓа во трагови во одредени намирници. Ензимот кој произведува витамин Е ја стимулира и ја зајакнува белодробната мембрана.

Ѓумбир

Делува антисептички и антибакериски, помага на бронхијалните клетки во исфрлање на наталожените штетни материи.

Грејпфрут

Го намалува проширувањето на клетките на рак во телото, содржи многу антиоксиданси и познат е како ефикасен „играч“ во борбата против ракот.

Целер

Секористи во разни салати и јадења, но најдобро е да се конзумира свеж. Поради високото ниво на витамин Е кој го содржи во себе, со конзумирање на целер ја стимулираме и зајакнуваме белодробната мембрана.

Прочитајте и...  Бавна правда за Арчи Вилијамс, учесник во американскиот „Суперталент“ - Во затвор поминал 36 години за дела што не ги извршил (ФОТО+ВИДЕО)

 

Прочитај повеќе

10 најчести грешки при користењето на тампоните

Слободен печат

Никола Тесла: Технологијата ќе го открие вистинскиот потенцијал на жената

Слободен печат

Го крие од јавноста веќе со години: Ова е партнерот на пејачката Дани Димитровска! (ФОТО)

Слободен печат

Сашко Коцев објави урнебесна фотографија и напиша: Додека чекаш она да одлучи да нарачаме! (ФОТО)

Васко Спасоски

Ако имате непријатен здив, земете витамин Ц

Слободен Печат

Работа, љубов и здравје: Дневен хороскоп за 26-ти септември!

Васко Спасоски

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Виц на денот: Вага

Слободен печат

Бавна правда за Арчи Вилијамс, учесник во американскиот „Суперталент“ – Во затвор поминал 36 години за дела што не ги извршил (ФОТО+ВИДЕО)

Слободен печат

Куче или мачка? Ниту стручњаците не се сигурни за неговата раса! (ФОТО)

Слободен Печат

Пред шест месеци го добија второто дете, а сега му ставаат крај на бракот – Се разведуваат Шехерезад и Сулејман?

Слободен печат

Омилениот Мистер Бин ќе ја игра најомразената историска личност во хит-серијата „Peaky Blinders“

Слободен Печат

„Мојата сопруга е колекционер на бебиња“ – Алек Болдвин „се откажува“ од намерата да има женски деца

Слободен печат