На наставното ливче што ги „запали“ социјалните мрежи се прикажани татко со синовите и мајка со ќерка, тврдат од Општина Центар

Фото: Фејсбук

На фотографијата, која деновиве се споделува по социјалните мрежи, од наставно ливче кое им е дадено за работа на првооделенци од основното училиште „Свети Кирил и Методиј“ и кое предизвика лавина реакции од граѓаните, се прикажани татко со синовите и мајка со ќерка, а не семејства на хомосексуални двојки.

Ова го тврдат од Општина Центар, на чија територија се наоѓа ова училиште и објаснуваат дека станува збор за наставен лист, кој учениците го работат за време на часот и е завршна активност на часот, односно извлекување заклучок. Според официјалната наставна програма од МОН и БРО, како што велат, предметот Општество за прво одделение ја содржи методската единица „Семејство”, која е во корелација со содржините по предметите: македонски јазик, ликовно и музичко образование со точна дефиниција на целите на часот.

Тврдиме дека е пренесена погрешна информација во јавноста бидејќи според сценариото за час, учениците во воведна активност и активирање на предзнаења работат на дискусија на прашања на тема: Мојот дом и моето семејство, видови на семејство (потесно и пошироко семејство, еднородителски семејства, старателско, згрижувачко семејство). Во текот на часот се работи на улогите и одговорностите во домот (грижа, задолженија, одоговорност, хигиена). Завршната активност, која е погрешно пренесена, е сликата на која се прикажани татко со синовите и мајка со ќерка (можно еднородителско семејство и згрижувачко семејство) – велат од Општината за „Слободен печат“.

Оттамуобјаснуваат дека родителот кој ја објави фотографијата на Фејсбук испратил и официјално извинување до директорката на училиштето. Во извинувањето родителот вели дека во момент на афект не размислувал за последиците и за угледот на училиштето и дека постот го објавил без да се консултира и информира и без да поразговара со наставниот кадар

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот