На Франција годинава и се заканува најголемата рецесија

Според предвидувањето растот за оваа година би требало да се намали за -3 отсто, но може да биде и полошо, вели министерот за економија Бруно Ле Мер.

Франција најверојатно во 2020 година ќе ја доживее најлошата година на економска рецесија од крајот на Втората светска војна, оцени министерот за економија Бруно Ле Мер на сослушувањето на Комисијата за економски прашања во Сенатот.

-Најлошата бројка за раст што ја имаше Франција од 1945 година, е таа од 2009 година по големата финансиска криза од 2008 година: -2,2 отсто. Ние веројатно ќе бидеме далеку над -2,2 отсто оваа година, рече министерот.

Според предвидувањето растот за оваа година би требало да се намали за -3 отсто, бројка која може да се влоши. Инаку, во моментов 35 отсто од француската економија е запрена со работа, околу 5 милиони работници се на працијална невработеност од вкупно 470 000 претпријатија.

Прочитајте и...  Француската држава ќе се казни со 10 милиони евра ако не го намали загадувањето на воздухот

Прочитај повеќе

Серија инциденти пред Собранието на Србија во Белград (ВИДЕО)

МИА Агенција

Реакција на српската Демократска партија за протестите во Белград

Слободен печат

Демонстрантите ја нападнаа полицијата во Белград, употребен и солзавец

Слободен печат

Нови демонстрации во Србија, Парламентот го опколи жандармеријата (ВИДЕО)

Слободен печат

Вучиќ од Париз: Мислам дека конечно паднаа сите маски!

Слободен печат

Во светот денеска рекорден број новозаразени: СЗО признава дека не може да се искорени вирусот

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Царовска: ВМРО-ДПМНЕ нуди изолација и враќање назад

Слободен печат

Стефановиќ: Брутални сцени на насилство, полицијата мора да реагира

МИА Агенција

Николоски: Мојот против кандидат е „капо ди тути капи“ на сите криминалци во оваа држава

Слободен печат

Филипче: Ако делите барем дел од ентузијазмот, вербата и желбата што јас вечерва ја чувствувам, ние сме победници

Слободен печат

Заев: После поразот Мицкоски нема да биде лидер на ВМРО-ДПМНЕ

Слободен печат

Мицкоски: Да ставиме крај на криминалот и разнебитувањето

Слободен печат