Му го скршила срцето на најсуровиот човек на светот, Хитлер никогаш не дознал дека е Еврејка! (ФОТО)

Се верува дека нацистичкиот лидер никогаш не дознал која е религијата на жената во која се  вљубил на прв поглед.

Нацистичкиот диктатор Адолф Хитлер се смета за еден од најсуровите луѓе на кои се сеќава историјата.

Хитлер и Ева Браун/Profimedia

Сепак, многу детали од неговиот живот сè уште не се познати, но некои факти излегоа на виделина по неговата смрт, како што е веста дека неговата прва љубов била Еврејка!

Како тинејџер, Хитлер живеел во Австрија. Таму ја забележал девојката Стефани Ајзак, висока, витка убавица со најубави очи, како што самиот Адолф ја опишал.

Цели четири години, идниот суров диктатор ги негувал најнежните чувства кон Стефани, но никогаш не застанал пред неа да и ја изјави својата љубов, иако постојат тврдења дека планирал да ја киднапира неколкупати. Секогаш се откажувал, од причини познати само нему. За него не постоела друга жена, иако таа љубов секогаш била платонска.

Прочитајте и...  Виц на денот: Двајца Македонци во Австралија

Август Кубизек, близок пријател на Адолф Хитлер од детството, ја напиша книгата „Младиот Хитлер што го знам“, во која го претставил она што го знаел за оваа љубов.

„Таа е многу убаво облечена, нејзиниот став покажува дека потекнува од добро и богато семејство. Нејзините очи се преубави“, му рекол Хитлер на својот пријател.

Wikipedia

Кубизек открил дека Стефани еднаш фрлила цвет кон Адолф и дека тоа било моментот на најголемата среќа што ја видел дотогаш кај младиот Хитлер, пишува Jewlicious.com .

Она што е најинтересно е дека Хитлер не знаел дека Стефани е Еврејка. Многумина веруваат дека во случај ако Стефани некогаш дознаела за неговата љубов и му ја возвратела, настаните што следеа, па дури и историјата на светот, би биле многу поинакви.

Прочитајте и...  Ова е сестрата на Цеца Ражнатовиќ, проценете сами дали си личат! (ФОТО)

Од друга страна, постои можност Стефани да завршела како сопругата на Хитлер, Ева Браун.

Ева Браун/Profimedia

Како и да е, Стефани го преживеала масовното убивање на Евреите, затоа што пред Втората светска војна се омажила за виенски офицер и го зела презимето Рабач.

И после толку години, многумина се фасцинирани кога размислуваат за тоа како една млада убавица ги преживеала сите ужаси што го снашле нејзиниот народ без да знае дека нивниот џелат некогаш лудо ја сакал.

Хитлер и Ева Браун

Прочитај повеќе

Српската пејачка Дара Бубамара вози 100 km/h низ град и снима! (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Карантинот не и донесе вишок килограми: Марјана Станојковска „пука“ од сексапил во бикини! (ФОТО)

Васко Спасоски

Пирс Броснан (67) без маица: Зошто жените се уште лудуваат по него?! (ФОТО)

Слободен печат

Не си играјте со нивните нерви – Лицата родени во овој хороскопски знак не простуваат неверство

Слободен печат

И легендарниот Жељко Бебек овој август доаѓа во Охрид! 21-ви август, Антички театар

Џони Деп онесвестен со истурен сладолед врз него: Амбер Хард објави шокантна фотографија од поранешниот сопруг

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Ѕвездата од Јутјуб почина во осмиот месец од бременоста, обожавателите се во шок! (ФОТО)

Васко Спасоски

Мамо, ти благодарам за сета љубов! Ќерката на Џон Траволта се прости од мајка си со зборови кои го кршат срцето

Еспресо

Неколку месеци не можеа да ги „уловат“ заедно: Меган и Хари сликани во Беверли Хилс – Нема ниту трага од претходниот гламур (ФОТО)

Слободен печат

Ова е сестрата на Цеца Ражнатовиќ, проценете сами дали си личат! (ФОТО)

Васко Спасоски

Коронавирусот финансиски го исцеди: Роберт Де Ниро ќе заработи максимум 7,5 милиони долари!

Слободен печат

Анабела за Луна Џогани: Веќе немаме контакт, чувствувам дека ја изгубив! (ФОТО)

Васко Спасоски