Мото ГП: Историски триумф на Биндер во Брно

Австриската екипа на КТМ по три и пол години конечно дојде до првата победа откако историја испиша Бред Биндер. Јужноафриканецот во рамките од „кралската“ класа“ во мотоциклизам славеше на трката во Брно, Чешка.

Биндер е вториот мотоциклист со триумф во дебитантска сезона, после актуелниот шампион Марк Маркез во 2013 година.

Минатата година Биндер забележа осум победи и 15 подиуми во Мото2, а претходно беше светски шампион во Мото3.

Зад одличниот Јужноафриканецот се пласираше Франко Морбидели на Петронас Јамаха, додека на третата позиција се најде Жоан Зарко кој ја имаше пол позицијата.

Прочитајте и...  Мурињо како сокол во Скопје, нешто не е во ред со голот!

Победникот на првите две трки сезонава, возачот на Петронас Јамаха, Фабио Квартараро со доста проблеми заврши на седмото место.

Но, Французинот останува лидер во генералниот пласман со 59 бодови, пред Маверик Вињалес со 42. Следната четврта трка по ред ќе се вози на 16 август за Голената награда на Австрија.

Прочитај повеќе

Пет минути гледаа ВАР и направија грешка! (ВИДЕО)

Слободен печат

Навивачката група „Чкембари“ слави 35 години постоење! (ВИДЕО)

Слободен печат

Македонецот ја освои и Севиља, Димитријевиќ и Хувентуд на врвот во Шпанија

Слободен печат

Надал загрижен пред „Ролан Гарос“: Ѓоковиќ е во право!

Слободен печат

Хамилтон в недела се израмнува со рекордот на Шумахер!?

Слободен печат

Пандев доби „конкуренција“ во нападот на Џенова!

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Ѓоковиќ на „Ролан Гарос“ ќе атакува на 18 грен слем титула!

Слободен печат

Официјално: Луис Суарез е нов фудбалер на Атлетико Мадрид

Слободен печат

Нема ракомет во Првата лига, поради ковид-19 суспендирана и групата „Б“!

Слободен печат

Кајакарите Спасиќ, Златаров и Небиовски во Словенија на европскиот куп

Демант дека е направен пропуст на еден од головите на Националната арена!

Слободен печат

Лига куп: Тотенхем без борба си закажа дуел со Челси!

Слободен печат