Момче од Орешани уценувал познаничка со компромитирачки фотографии

Против уценувачот ОЈО поднесе обвинителен акт за кривично дело уцена. 

Дваесет и двегодишен жител на скопското село Орешани се спаси од притвор, откако Основното јавно обвинителство го обвини за кривично дело уцена.

Според ОЈО, со намера да заработи пари уценувал 26-годишна познаничка дека за неа ќе открие, односно јавно ќе објави компромитирачки фотографии кои ќе и наштетат на нејзината чест или углед.  Од жртвата тој побарал и добил 200 евра.

Надлежниот јавен обвинител до судијата на претходна постапка при Основниот кривичен суд Скопје достави предлог за определување мерки на претпазливост, односно забрана за напуштање на живеалиште/престојувалиште, обврска повремено да се јавува кај определено службено лице или надлежен државен орган, привремено одземање на патна или друга исправа за преминување на државната граница, како и забрана за приближување или воспоставување односно одржување контакти со оштетената.

Прочитајте и...  Загина тракторист на Галичица

Прочитај повеќе

Полицијата приведе разбојник од Арачиново кој извршил четири кривични дела

Слободен печат

Во Гостивар за еден час напишани 60 сообраќајни казни

Слободен печат

Дрвокрадци од Прилеп добија кривични за напад на полициски службеници

Слободен печат

Загина тракторист на Галичица

Слободен печат

Тешко повредено 8-годишно дете кај Шарена Џамија во Тетово

Слободен печат

Три лица се осомничени за неовластено производство и продажба на марихуана

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Дваесетгодишно момче почина во несреќа на Галичица

Слободен печат

МПС: Да се заостри казнената политика за напад врз полицајци!

Лука Андреев

Во паркирано товарно возило откриени 8 мигранти

Слободен печат

ОЈО поднесе обвинение против чичкото кој ги малтретираше своите внуци

Слободен печат

Пронајдена мини лабораторија и стебла канабис во Визбегово, приведени три лица (ВИДЕО)

Маријана Митровска

Дрвокрадци нападнале полицајци, приведени четири лица

Маријана Митровска