Момче од Орешани уценувал познаничка со компромитирачки фотографии - Слободен печат

Момче од Орешани уценувал познаничка со компромитирачки фотографии

Против уценувачот ОЈО поднесе обвинителен акт за кривично дело уцена. 

Дваесет и двегодишен жител на скопското село Орешани се спаси од притвор, откако Основното јавно обвинителство го обвини за кривично дело уцена.

Според ОЈО, со намера да заработи пари уценувал 26-годишна познаничка дека за неа ќе открие, односно јавно ќе објави компромитирачки фотографии кои ќе и наштетат на нејзината чест или углед.  Од жртвата тој побарал и добил 200 евра.

Надлежниот јавен обвинител до судијата на претходна постапка при Основниот кривичен суд Скопје достави предлог за определување мерки на претпазливост, односно забрана за напуштање на живеалиште/престојувалиште, обврска повремено да се јавува кај определено службено лице или надлежен државен орган, привремено одземање на патна или друга исправа за преминување на државната граница, како и забрана за приближување или воспоставување односно одржување контакти со оштетената.

Прочитајте и...  Сириски државјанин пронајден починат на патот кон планинскиот врв Кобилица

Прочитај повеќе

Обвинителен акт за неготинец за разбојништво

МИА Агенција

Сириски државјанин пронајден починат на патот кон планинскиот врв Кобилица

МИА Агенција

Кај Радовиш откриено возило со 32 мигранти

МИА Агенција

Идентификувано безживотното тело пронајдено на Шар Планина

Слободен печат

Момче чувало пиштол во автомобил

Тројца повредени во сообраќајка кај Струмица

Остави Коментар

седумнаесет − единаесет =

Прочитај повеќе

Во судир на повеќе возила повредени три лица кај Струмица

Слободен печат

Двојно убиство при грабеж во казино на патот Скопје-Блаце

Слободен печат

Тони Јакимовски излезе од притвор

Слободен печат

Тешко повреден работник при поставување на цевковод во Булачани

Слободен печат

Возач удрил во петгодишно девојче во Пробиштип и побегнал

Слободен печат

Покренато обвинение против три лица за продажба на марихуана

Слободен печат