Mоќни антиоксиданти за подобар имунитет

Фото: Промо

Во времето во кое живееме, за жал, секојдневно сме изложени на стрес, што заедно со генетските и другите надворешни фактори влијае на нашето тело. На сите ни недостасува време, организација, а понекогаш и желба за промени. Дополнително, со стареењето доаѓа до намалување на производство на енергија која е неопходна за живот. Енергија се создава во телото, во процес на оксидација.

За време на создавањето на енергија, доаѓа до формирање на слободни радикали, кои се нестабилни молекули и влегуваат во хемиски реакции со деловите од клетките, што доведува до структурни, биохемиски и функционални нарушувања, но тие исто така имаат значајни функции во телото.

Сепак, понекогаш доаѓа до создавање прекумерна количина на слободни радикали и неможност антиоксидантните механизми на човечкиот организам да ги неутрализираат. Оваа состојба се нарекува оксидативен стрес. Научно е докажано дека оксидативниот стрес доведува до трајно оштетување на делови од клетките, што предизвикува разни хронични заболувања (срцеви, респираторни, невродегенеративни, локомоторни заболувања) и тумори.

ШТО Е ГЕ132?

GE132 е силен антиоксиданс, препарат кој има позитивен ефект врз човечкиот имунолошки систем и ги зајакнува неговите сопствени одбранбени механизми, со што се подобрува здравјето. Одлична превенција од кардиоваскуларни заболувања, алергии, стрес, автоимуни и малигни заболувања на разни органи. Ова е сосема природен препарат и неговите компоненти се: екстракт од печурка Реиши (Ganoderma lucidum), екстракт од зелен чај и екстракт од шипинка, матичен млеч, протеински комплекс од ајкули и ресвератрол.

Фото: Промо

„Ganoderma lucidum“ е габа со исклучителен квалитет. Нејзините активни принципи се: органски Германиум, полисахариди, бета глукани и селен. Германиумот е имуностимулатор и преносувач на кислород и затоа се користи и за вирусни и за бактериски инфекции, особено во период на здравствена – корона криза. Во традиционалната кинеска медицина, „Ganoderma lucidum“ се користи повеќе од 4.000 години. Од неа се подготвуваат чаеви, тинктури и разни лековити препарати. Кај нас е попознат како Реиши. Оваа габа расте на трупци или паднати дабови дрвја. Постојат 6 видови на оваа габа кои се разликуваат по бојата на капачето. Бројни студии го докажуваат терапевтскиот потенцијал на оваа габа. Реиши со право се нарекува кралски лек.

Зелениот чај е богат со витамини и минерали. Активниот принцип се полифенолите кои го подобруваат здравјето со намалување на ресорпцијата на мастите и јаглехидратите и поттикнуваат детоксикација. Зелениот чај е одличен додаток во исхраната. Шипинката пак, е богата со витамините Ц и К, каротеноиди, ликопен и бета каротен. Се користи во третманот на настинки, вирусни инфекции и грип. Матичниот млеч е производ од пчелите. Тоа е густа непроѕирна маса, со карактеристичен вкус и комплексен состав. Употребата на матичен млеч ги обновува клетките на организмот, го зајакнува имунолошкиот систем, помага при намалување на вознемиреност, го враќа мирниот сон, помага при сенилност, Паркинсонов синдром. Докажано е дека матичниот млеч го нормализира крвниот притисок. Одличен е за третман на склеротични и менопаузални процеси. Матичниот млеч ги неутрализира ефектите од зрачењето и разните видови на зрачење на кои сме изложени секој ден. Познато е и неговото антиинфективно својство врз женските и машките полови органи.

Ресвератрол се наоѓа во грозје, вино, сок од грозје и бобинки. Го штити срцето и крвните садови, го намалува холестеролот, има антиинфламаторно дејство, го забавува процесот на стареење. Ресвератролот има антимикробна активност и игра важна улога во борбата против вишокот килограми и дијабетес тип 2.

‘Рскавицата од ајкула пак, е богат извор на хондроитин сулфат. Учествува во превенција на болести на зглобовите, ревматоиден артритис и остеоартритис кај младите и старите лица.

GE132 + natural содржи и екстракт од брокула и екстракт од домати (ликопен). Употреба: 1 капсула дневно, пред појадок. Одличен избор за заштита на клетките од оксидативен стрес! ГЕ 132 + натурал (GE 132 + Natural) се смета за едно од најголемите откритија во нутритивниот пристап кон надминување на состојбите предизвикани од разни вирусни заболувања, како и за превенција и лекување од вирусни инфекции, вклучувајќи го и коронавирусот.

Видео на денот