Министрите за здравство на земјите од ЕУ на состанок во Брисел за коронавирусот

Министрите за здравство на Европската Унија ќе се состанат следниот петок во Брисел, за да разговараат за мерките за борба против коронавирусот, напиша денес портпаролот на Европската комисија на Твитер.

Министрите веќе се состанаа на 13 февруари и одлучија да ги координираат силите во борбата против епидемијата.

Бројот на заразени со коронавирусот во светот изнесува 84.117 луѓе од кои 2.870 починаа во 59 земји и територии, објави агенцијата „Франс прес“ на основа на службените извори до 18 часот денес, пренесува „Индекс“.

Претходно денес Светската здравствена организација (СЗО) го подигна ризикот поврзан со коронавирусот на „многу висок“, што е највисоко можно ниво, бидејќи заразата е потврдена кај околу 79.000 луѓе во Кина и повеќе од 5 илјади во светот.

СЗО ја зголеми проценката за заканата од коронавирусот на највисоко ниво

Од четвртокот во 18 часот до денес во 18 часот се забележани нови 1.435 новозаразени.

Прочитајте и...  Доковска: Правото на вода и санитација како основно човеково право да стане уставна категорија

Прочитај повеќе

Нови мерки во Косово: Граѓаните ќе може да излегуваат од шест часот наутро до пет попладне

Слободен печат

Даниела од Македонија е во државен карантин: Од нејзиното искуство сподели корисни совети

Даниела Стојанова

Се намалува бројот на ново заразени со коронавирусот во Словенија

Слободен печат

Австралија ги затвори плажите и воведе построги мерки поради корнавирусот

Слободен печат

Северна Македонија и официјално стана член на НАТО, пишуваат грчките медиуми

Слободен печат

Во хотел „Молика” на Пелистер денеска во државен карантин ќе бидат сместени 90 лица

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

ММФ: Коронавирус ја турна глобалната економија во рецесија

Слободен печат

Потопло и суво време до вторник, од среда повторно врнежи

Слободен печат

И овој викенд е забранет престој на туристички места во Преспа

Слободен печат

Да се изврши дезинфекција на заедничките простории во станбените згради со пари од резервните фондови на станарите

Слободен печат

Негативни тестовите на 15 граѓани од Кочани

Слободен печат

Ноќеска полицијата привела 44 лица кои се шетале за време на полицискиот час

Слободен печат