Министрите за здравство на земјите од ЕУ на состанок во Брисел за коронавирусот

Министрите за здравство на Европската Унија ќе се состанат следниот петок во Брисел, за да разговараат за мерките за борба против коронавирусот, напиша денес портпаролот на Европската комисија на Твитер.

Министрите веќе се состанаа на 13 февруари и одлучија да ги координираат силите во борбата против епидемијата.

Бројот на заразени со коронавирусот во светот изнесува 84.117 луѓе од кои 2.870 починаа во 59 земји и територии, објави агенцијата „Франс прес“ на основа на службените извори до 18 часот денес, пренесува „Индекс“.

Претходно денес Светската здравствена организација (СЗО) го подигна ризикот поврзан со коронавирусот на „многу висок“, што е највисоко можно ниво, бидејќи заразата е потврдена кај околу 79.000 луѓе во Кина и повеќе од 5 илјади во светот.

СЗО ја зголеми проценката за заканата од коронавирусот на највисоко ниво

Од четвртокот во 18 часот до денес во 18 часот се забележани нови 1.435 новозаразени.

Прочитајте и...  Целосно реновирана Службата за итна медицинска помош, во Здравствен дом Битола за 3 години реализирани 54 нови вработувања

Прочитај повеќе

Шекеринска од Дебар: Минималната плата ќе биде 20.000 денари

Слободен печат

Силјановска – Давкова: Нема самопочит, без почит кон предците, кон историјата, нема дрво без корен

Слободен печат

Мицкоски: Се пријавувам да бидам првиот кандидат за ветинг на македонската политичка сцена

Слободен печат

Спасовски: Народот ги виде Скопје 2014 во стиропор и ВМРО-ДПМНЕ во криминал и веќе избра сигурна иднина и пари кај граѓаните

Слободен печат

Вучиќ ја пофали Македонија дека чесно тестирала и се пофали дека Србија направила најмногу тестови во регионот

Слободен печат

Ахмети од Кичево: Македонија се гордее со Мајка Тереза, ќе се гордее и со премиерот Албанец

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Силен и пороен дожд поплави улици во Битола (ВИДЕО)

Слободен печат

Денес е најлошиот ден од почетокот на пандемијата во светот, новозаразени има преку 200 илјади

Слободен печат

Заев: Ги отворивме вратите кон ЕУ и НАТО, со обезбеден идентитет и со признат јазик

Слободен печат

Филипче: Ќе почнеме со изградба на Клинички центар, првиот блок ќе биде готов за четири години

Слободен печат

Силјановска покажа како се „денса“: Треска на саботната вечер (ВИДЕО)

Слободен печат

Најмалку 43 убиени во судири во Јужен Судан, украдени и десетици говеда

Слободен печат