Милевски: Во Битола нема да се гради регионална депонија

Министерот за локална самоуправа Горан Милевски, на својот фејсбук статус ги демантираше претходните пишувања,во кои се вели дека регионалната депонија ќе се гради во Битола, наместо во Дебарца.

„Морам да одговорам на шпекулацијата која се јави денес во битолската јавност, со цел вознемирување на граѓаните. Разговарав со премиерот Заев и можам да ве уверам дека никаква регионална депонија од Југозападниот регион, Владата нема да гради во Битола. Депонијата од Југозападниот регион мора да биде во тој регион. Никаква депонија министерот за локална самоуправа, ниту Владата нема да носат во Битола и битолчани можат да бидат спокојни по тоа прашање“, се вели во објавата.

 

Прочитајте и...  ЕК договорила испорака на експериментални лекови за корона

Прочитај повеќе

Демонстрантите се повлекоа, полицијата го опколи Собранието во Белград (ВИДЕО)

Слободен печат

Светски aгенции: Екстремистите со нападите ја предизвикаа полицијата и немирите во Србија

Слободен печат

Стефановиќ: Обид за насилно преземање на власта

Слободен печат

Шекеринска: Изјавата на Меркел е потврда дека сме на прав пат и можеме

Слободен печат

Мицкоски: Пред голема победа сме, заминува срамното и понижувачко време

Слободен печат

Вулин: Државата мора соодветно да одговори на насилството

Слободен печат

1 comment

Ana Kavkaleska Dzima 17/11/2019 - 23:19 at 23:19

Na Bitola i e dovolen eden zagaduvach – trovach na prostorot ushte od 1973 godina. Toa e REK – Bitola, chie znachenje e poznato na sekoj Makedonec, a Bitolchani go plakaat cehot. Pelagonija beshe zitnica koja ja hraneshe pola SFRJ, a sega e izvor na najgolemoto zlo na deneshnicata. Oficijalno ne go znaeme brojot na obolenite od rak na oviaj prostor.
Zarem e normalno, Deponija za gubre na jugozapadniot region da se locira vo Bitola? Za da se oslobodat od svojot problem, kaj sosedite ke go frlaat gjubreto? Samo za nashite luge toa e svojstveno i vo sekojdnevieto.
Na Bitola ne i treba nov zagaduvach! Treba taa zadacha da si ja sredat struchnite luge vo Ministerstvoto za zivotna sredina.
Bravo za G-din Goran Milevski – Ministerot za lokalna samouprava na Republika Severna Makledonija. Sekogash otvoren i jasen, borec za vistina i pravda, Takov beshe i kako chlen na Sovetot na Opshtinata Bitola.
Zarem e normalno, Deponija za gubre na jugozapadniot region da se locira vo Bitola? Za da se oslobodat od svojot problem, kaj sosedite ke go frlaat gjubreto? Samo za nashite luge toa e svojstveno i vo sekojdnevieto.
Na Bitola ne i treba nov zagaduvach! Treba taa zadacha da si ja sredat struchnite luge vo Ministerstvoto za zivotna sredina.

Reply

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Јеремиќ: Власта пушти хулигани да прават нереди и да предизвикуваат судири

Слободен печат

Села: Куманово е со раните на Алмир, ние ќе се бориме секој Албанец да добие држјавјанство со Алиајнса за Албанците

Слободен печат

Ахмети: Мислиш срцето си им го откорнал за некое унапредување на Албанец

Слободен печат

Грција ублажи уште некои мерки воведени поради епидемијата од коронавирус

Слободен печат

Тачи в понеделник заминува во Специјалното обвинителство во Хаг

МИА Агенција

Полицијата во Белград ја презеде контролата врз главните пунктови околу Собранието

Слободен печат