Милевски: Во Битола нема да се гради регионална депонија – Слободен печат
ВестиВи ПрепорачувамеМакедонија

Милевски: Во Битола нема да се гради регионална депонија

Министерот за локална самоуправа Горан Милевски, на својот фејсбук статус ги демантираше претходните пишувања,во кои се вели дека регионалната депонија ќе се гради во Битола, наместо во Дебарца.

„Морам да одговорам на шпекулацијата која се јави денес во битолската јавност, со цел вознемирување на граѓаните. Разговарав со премиерот Заев и можам да ве уверам дека никаква регионална депонија од Југозападниот регион, Владата нема да гради во Битола. Депонијата од Југозападниот регион мора да биде во тој регион. Никаква депонија министерот за локална самоуправа, ниту Владата нема да носат во Битола и битолчани можат да бидат спокојни по тоа прашање“, се вели во објавата.

 

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Еден коментар

 1. Na Bitola i e dovolen eden zagaduvach – trovach na prostorot ushte od 1973 godina. Toa e REK – Bitola, chie znachenje e poznato na sekoj Makedonec, a Bitolchani go plakaat cehot. Pelagonija beshe zitnica koja ja hraneshe pola SFRJ, a sega e izvor na najgolemoto zlo na deneshnicata. Oficijalno ne go znaeme brojot na obolenite od rak na oviaj prostor.
  Zarem e normalno, Deponija za gubre na jugozapadniot region da se locira vo Bitola? Za da se oslobodat od svojot problem, kaj sosedite ke go frlaat gjubreto? Samo za nashite luge toa e svojstveno i vo sekojdnevieto.
  Na Bitola ne i treba nov zagaduvach! Treba taa zadacha da si ja sredat struchnite luge vo Ministerstvoto za zivotna sredina.
  Bravo za G-din Goran Milevski – Ministerot za lokalna samouprava na Republika Severna Makledonija. Sekogash otvoren i jasen, borec za vistina i pravda, Takov beshe i kako chlen na Sovetot na Opshtinata Bitola.
  Zarem e normalno, Deponija za gubre na jugozapadniot region da se locira vo Bitola? Za da se oslobodat od svojot problem, kaj sosedite ke go frlaat gjubreto? Samo za nashite luge toa e svojstveno i vo sekojdnevieto.
  Na Bitola ne i treba nov zagaduvach! Treba taa zadacha da si ja sredat struchnite luge vo Ministerstvoto za zivotna sredina.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close