Металург ја брка првата победа во Лига Европа

Екипата од „Автокоманда“ овој месец води т.н. „маратон“ од натпревари, а последниот го имаше пред два дена во салата „Јане Сандански“ каде што триумфираше над Работнички со 31:26 и така го обезбеди настапот во плеј-оф фазата на македонската Суперлига.

Металург до сега оваа сезона во новоформираната Лига Европа одигра два натпревари и истите ги загуби на гостински терен, во Франција од Тулуз (33:29) и во Шпанија од Адемар Леон (41:32).

Следен ривал на нашиот претставник е австрискиот клуб Аон Фиверс денеска од 18.45 часот во салата „Борис Трајковски“. „Сино-белите“, кои ќе го играат првиот домашен меч сезонава, се едни од четирите тимови во групната фаза на натпреварувањето и натаму без бодови.

Прочитајте и...  Без публика од странство на Олимписките игри во Токио!?

Противникот моментно е четвртопласиран во генералниот пласман со три бодови, ги загубија и двата гостински натпревари до сега. Славеа на последните четири средби во домашното првенство и моментно се второпласирани зад Хандбал Тирол.

На табелата во групата „А“ води Висла Плоцк со осум бодови (од четири натпревари), следува Адемар Леон со седум (од пет натпревари), Тулуз има четири (од шест натпревари), Аон Фиверс има три (од пет натпревари), претпоследен е Чеховски Медведи со два бодови од два натпревари, а на шестата позиција е Металург без бодови од два одиграни мечеви.

Поврзани вести

ВИДЕО: Барса во финалето на Кралскиот куп го чека Енис Барди!

Слободен печат

ВИДЕО: Лондонската магла ги „проголта“ шампионските амбиции на Манчестер јунајтед!

Слободен печат

ВИДЕО: Цел меч за Несторовски на „Сан Сиро“, Милан до бод во 97 минута!

Слободен печат

ФОТО: Го преживеа падот на авионот на Шапекоенсе, сега преживеа нова голема несреќа!

Слободен печат

Српскиот фудбалер Живковиќ ја плати целата сума за лекување на осумгодишно девојче!

Слободен печат

ВИДЕО: Во финишот им избега победата на Елмас и Наполи!

Слободен печат

Остави Коментар