Макрон: Конференцијата во Париз ќе помогне на украинскиот народ да ја преживее зимата

epa09298624 France's President Emmanuel Macron addresses media representatives as he arrives on the first day of a European Union (EU) summit at The European Council Building in Brussels, Belgium, 24 June 2021. EU leaders meet in Brussels for two days to discuss COVID-19, economic recovery, migration and external relations. EPA-EFE/JOHN THYS / POOL

Францускиот претседател Емануел Макрон нагласи дека денешната меѓународна конференција за помош во Париз има за цел да му помогне на „украинскиот народ да ја преброди оваа зима”.

Тој рече дека фокусот е на обезбедувањето краткорочна помош со оглед на обидите на Русија да „сее терор” во Украина со „кукавичко” бомбардирање на цивилната инфраструктура на државата.

Во Париз денеска се одржува Меѓународна донаторска конференција за мобилизирање помош за Украина и нејзината инфраструктура, уништена од руската војна.

На конференцијата ќе учествуваат околу 70 земји, меѓународни организации и Европската унија. Целта е да се координира итна помош во областа на енергијата, транспортот, земјоделството и здравствената заштита.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот