Макрон: Ќе работиме заедно со Трамп на добар договор за да избегнеме ескалација на даноците

Вашингтон се закани дека ќе наметне даноци на француските производи како контрамерка.

Францускиот претседател Емануел Макрон денеска соопшти дека имал одличен разговор со американскиот претседател Доналд Трамп за дигиталните такси, со порака дека двете земји ќе работат на избегнување „ескалација на даноците”.

– Ќе работиме заедно на добар договор за да избегнеме ескалација на даноците, напиша Макрон на Твитер.

Во јули, Париз одлучи да воведе такси од три проценти на приходите од дигитални услуги, генерирани од компании со приходи поголеми од 25 милиони евра во Франција и 750 милиони евра ширум светот.

Вашингтон се закани дека ќе наметне даноци на француските производи како контрамерка.

Прочитајте и...  Рама за Балканскиот Шенген: Без крвoпролевање да разговараме за иднината

Прочитај повеќе

Црна Гора го подгина степенот на подготвеност поради коронавирусот

Слободен печат

Реафирмирана потребата од договор за заштита на правата на македонското и на црногорското малцинство во двете држави

Слободен печат

Додик: Херметичкото затворање на границата со Хрватска е проблем за цела БиХ

Слободен печат

ОН: Израелско-палестинскиот конфликт да се реши со создавање на две држави

Слободен печат

Виена: Во ресторан се степале 50 членови на едно семејство, полцијата морала да бара засилување

Слободен печат

Јавноста бара оставка од водителот, кој победата на Сандерс во Невада ја спореди со напредувањето на нацистите во Европа

Слободен печат

Остави Коментар

10 + пет =

Прочитај повеќе

Курти: Целиме кон организирање заеднички владини седници со Македонија и Црна Гора

Слободен печат

САД: Стапува на сила антиимигрантско правило засновано на застарен колонијален закон

Слободен печат

Несекојдневни слики од Јужна Кореја: Илјадници луѓе чекаат ред за да купат маски (ВИДЕО)

Слободен печат

Куќата во која пораснал Доналд Трамп повторно на продажба – цената непозната (ВИДЕО)

Слободен печат

Уапсен капетанот на авионот што се распадна на три дела во Истанбул

Слободен печат

Словенија е подготвена да ги затвори границите ако се зголеми ризикот од коронавирусот

Слободен печат