Макрон ги повика руските сили да се повлечат од Запорожје

Володимир Зеленски и Емануел Макрон
Володимир Зеленски и Емануел Макрон во Киев, Украина / 16 јуни 2022 / Фото: EPA-EFE/LUDOVIC MARIN

Шефот на француската држава Емануел Макрон денеска имаше телефонски разговор со својот украински колега Володомир Зеленски. За време на овај разговор, кој траел 1 час и 20 минути, повика на повлекување на руските сили од нуклеарната централа „Запорожје“, јави дописникот на МИА.

Емануел Макрон, исто така, ја подвлече својата „загриженост поради заканата што ја претставуваат дејствата на руските вооружени сили за безбедноста и безбедноста на украинските нуклеарни инсталации“.

На крајот на јули, од неколку напади, за кои Москва и Киев меѓусебно се обвинуваат, ја нападнаа оваа централа која од почетокот на инвазијата е под руска контрола, лоцирана во Енергодар, во областа (регионот) Запорожје, на југот на Украина, стравувајќи од нуклеарна катастрофа.

Видео на денот