8 C
Скопје

Македонецот Христо Ковачи на картинг трка во Австрија

Христо Ковачи ќе ја претставува Македонија „Central European Zone Rotax Challenge” во Австрија, меѓу 30 учесници од 16 држави.

За него оваа картинг трка ќе биде нов и сериозен предизвик. Зад себе има успешна година, иако е пандемијата, вистински предизвик да се натпреварувања.

Време е да се вратиме на патеките и да си ги одмериме силите – вели Ковачи.

„Ковачи рејсинг тим” ја заврши успешно 2019 година со најмладиот натпреварувач од Македонија во картинг, Христо, кој е вицешампион во земјава и трето место на генералниот пласман при Бугарскиот шампионат, како и второ место пред финално на балканскиот куп во Бугарија.

Самиот обем на учесници и борбата во еден шампионат на ниво на Централна Европска Зона во која учествуваат 16 земји кажува многу. Патеката, за жал, поради далечината, немаше шанса да ја тренира и ќе има само еден ден тренинг пред самите квалификации, а веќе наредниот ден се трите трки на кои ќе учествува. Христо ќе даде сè од себе да напредува и да постигне што подобар резултат. Јас сум среќен што и самото учество на овој шампионат ќе ги подобри неговите возачки способности – се зборовите на Аргир Ковачи, таткото на Христо.

Прочитајте и...  Мега размена во НБА, Вестбрук оди во Вашингтон, Вол отсега ќе игра заедно со Харден

Поврзани вести

Поранешната ѕвезда на Реал Мадрид прогласи банкрот!

Слободен печат

ВИДЕО: Пред 30 години го шокираше светот, сега сака реванш со Тајсон!

Слободен печат

Лига на нации: Италија во полуфиналето против Шпанија!

Слободен печат

Привремениот претседател на Барса: Јас би го продал Меси!

Слободен печат

Новозаразени на ковид-19 во РК Вардар, одложен уште еден меч во ЛШ!

Слободен печат

Ѓоковиќ ќе биде најдобриот тенисер на сите времиња!

Слободен печат

Остави Коментар