Македонец баран со меѓународна потерница е уапсен на Ќафасан

Македонски државјанин баран со меѓународна потерница издадена од хрватските власти е уапсен на граничниот премин Ќафасан на албанско – македонската граница кај Струга.

-Граничната полиција, како резултат на засилените контроли и благодарение на соработката со Интерпол Тирана, идентификува и уапси, со цел екстрадиција, македонски државјанин со висок општествен ризик, баран со меѓународна потерница од хрватските правосудни органи, стои во соопштението од албанската полиција.

Се наведува дека е приведен Тони Јашари (35) од Гостивар кој на 26 август 2015 е осуден на 10 години затвор за кривични дела „структурирана криминална група” и „производство и продажба на наркотици”, но успеал да ја напушти Хрватска во 2018 година.

Јашари е уапсен при контрола на документите за влез на албанска територија.

Прочитајте и...  Скопјанец уапсен за тешка кражба извршена во мај годинава

За понатамошно дејствување надлежен е судот во Подградец, кој ќе ја информира Канцеларијата на Интерпол Тирана со цел негова екстрадиција во Хрватска.

Поврзани вести

Уапсено лице што избегало од затворот во Прилеп

Слободен печат

Охриѓанец крадел накит и вредни работи од куќи во Охрид

Слободен печат

Сообраќајка на патот Тетово-Гостивар, две лица пренесени во болница

Слободен печат

Жител на Кондово со своето „ауди“ удрил полицаец и побегнал

Слободен печат

Во пакет наменет за затвореник пронајдена дрога

Слободен печат

Скопјанец уапсен за тешка кражба извршена во мај годинава

Слободен печат

Остави Коментар