„Луфтханза“ за три месеци претрпи загуба од 2,1 милијарда евра

Авио – компанијата ги приземји речиси сите свои авиони за време на врвот на пандемијата со Ковид-19.

Поради пандемијата предизвикана од корона вирусот и мерките кои ги презедоа владите на земјите во светот, авио – компаниите беа принудени на ги спуштат своите летала. Токму поради ударот кој корона вирусот го зададе врз овој сектор голем дел од авио – превозниците беа принудени да го запрат своето работење но цената која ја платија поради тоа беше многу висока, еден дел ги затворија своите бизниси, а друг дел потонаа во длабоки долкови.

Германската авиокомпанија „Луфтханза” во првите три месеци од годината забележа загуба од 2,1 милијарди евра поради намалената вредност на активата поради пандемијата со новиот коронавирус што го погоди секторот патување.

Во истиот период во 2019 година „Луфтханза” имала нето загуба од 342 милиони евра.

Прочитајте и...  Внукот на Путин е избран за лидер на руска партија

– Негативниот резултат во првиот квартал се должи на отпис на 266 милиони евра на вредноста на флотата, намалувањето на книговодствената вредност на фирмата за кетеринг на Луфтханза, „ЛСГ Северна Америка” за 100 милиони евра, како и отпис на вредноста на нејзината филијала „Јуровингс” за 57 милиони евра, соопшти денескагерманската авиокомпанија.

„Луфтханза” ги приземји речиси сите свои авиони за време на врвот на пандемијата со Ковид-19, а во април, пред каматите и даноците, соопшти дека во првите три месеци од 2020 година загубила 1,2 милијарди евра.

Надзорниот одбор на компанијата во понеделникот им препорача на акционерите да ја прифатат помошта од девет милијради евра, што Европска комисија ја услови со тоа „Луфтханза” да им отстапи некои од своите слотови на аеродромите на конкурентите.

Прочитајте и...  Во Грција две лица уапсени со околу пет илјади наркотични таблети

Прочитај повеќе

Француските научници заклучија: Сезонските коронавируси не ги штитат децата од Ковид-19

Слободен печат

Турција спречи обид за шверцување на 276 мигранти

Слободен печат

Загрижувачка ситуација за 74.000 вработени: Намалена потрошувачката на сладолед во Италија

Слободен печат

СЗО го разгледуваат отвореното писмо од научниците за нови препораки за заштита од коронавирус

Слободен печат

Градоначалничката на Атланта е позитивна на коронавирус (ВИДЕО)

Слободен печат

Бабовски: До крај на јули може да се аплицира за добивање субвенции за земјоделството по Програма 2020 година

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Британската амбасадорка во Црна Гора запрепастена: Минувач намерно кашлаше во нас

Слободен печат

Заев: Забегуваат политичарите после два мандати, долгото седење во власта направи богови од ДУИ (ВИДЕО)

Слободен печат

Ендрус: Мелбурн повторно под карантин, ситуацијата е покомплицирана од претходно

Слободен печат

ГДУ: Заев, Мицковски и Ахмети да се откажат од пратеничките или премиерските плати и бенефиции

Слободен печат

Забраната за летови меѓу Грција и Србија до 15 јули

Слободен печат

Заев ги најави Еколог, ИКЕА и Блекстон, Мицкоски вети но не ги откри трите големи интернационални инвестиции

Слободен печат