13 C
Скопје

ЛШ: Лазаров во осминафиналето со Кјелце, Митревски против Алборг

По завршувањето на последниот натпревар од групната фаза во Лигата на шампионите, ЕХФ и официјално ги објави вечерва сите парови во осминафиналната фаза.

Голем број на мечеви се одложуваа поради ситуацијата со ковид-19, но потоа истите завршија со службени резултати, а од претходно веќе се донесе одлука сите 16 екипи од двете групи да се најдат во елиминациските борби.

Како што е веќе познато, Вардар 1961 како седмопласиран од групата „А“ во осминафиналниот двомеч ќе ги одмери силите против Веспрем на македонскиот репрезентативец Дејан Манасков кој го освои второто место во групата „Б“.

Победникот од тој дуел во четвртфиналето на ЛШ ќе игра со подобриот од пресметката Нант на Кирил Лазаров и Кјелце.

Прочитајте и...  ВИДЕО: Хаос пред стадионот на Лидс, навивачите го бркаа Клоп, палеа дрес на Ливерпул

Порто на голманот Никола Митревски ќе ги одмери силите против данскиот Алборг, а подобриот од тие две екипи во четвртфиналето ќе се сретне со победникот од пресметката ППД Загреб – Флензбург.

Дуелите од осминафиналната фаза ќе се играат во периодот од 31 март до 8 април 2021 година.

ЕХФ Лига на шампиони
Сезона 2020/2021

Осминафинале, двојки –

Вардар 1961 – Веспрем
Нант – Кјелце

Пик Сегед – Кил
Целје Пивоварна Лашко – ПСЖ

Порто – Алборг
ППД Загреб – Флензбург

Мотор Запорожје – Мешков Брест
Елверум – Барселона

Поврзани вести

И Пеп го крена гласот против Суперлигата: Управата мора да ми ја објасни одлуката

Слободен печат

Почнаа проблемите, две екипи се повлекуваат од Суперлигата?!

Слободен печат

Најки нема да го продолжи договорот со Коби Брајант

Слободен печат

И Премиер лигата против Суперлигата: Ќе сториме сè за да ја спречиме

Слободен печат

Баерн и кажа „Не“ на Суперлигата

Слободен печат

УЕФА во контранапад, со шест милијарди евра ја гаси Суперлигата?!

Слободен печат

Остави Коментар