Лошиот воздух почна да им прави проблеми на организаторите на Австралија Опен, тенисерите почнаа да колабираат (ВИДЕО) - Слободен печат

Лошиот воздух почна да им прави проблеми на организаторите на Австралија Опен, тенисерите почнаа да колабираат (ВИДЕО)

Веќе двајца тенисери колабираа на терените во Мелбурн Парк и мораа да побараат лекарска помош.

Организаторите на Австралија Опен на неполна недела пред стартот на грен слем турнирот, почнаа да се соочуваат со проблеми поради пожарите кои беснеат на најмалиот континент. Лошиот квалитет на воздухот ги натера организаторите да ги откажат тренинзите на терените во Мелбурн парк, но засега не се одлучуваат да ги откажат или одложат квалификациските дуели.

Поради оваа одлука на организаторите, самите тенисери или тенисерки почнаа да се откажуваат поради здравствени проблеми.

Учесничката во квалификациите, Далила Јакуповиќ беше изнесена од теренот со силна кашлица во својот прв квалификациски натпревар.

Големи проблеми имаше и домашниот тенисер Бернард Томиќ кој имаше големи проблеми со дишењето за време на мечот против Денис Кудла во првото коло од квалификациите. Томиќ поради лошиот воздух имаше големи проблеми со дишењето и колабира по што лекарите мораа да му дадат кислород. По неколкуминутна пауза, Томиќ го продолжи наптреварот но на крајот загуби со 2:0 во сетови.


„Дополнителните одлуки ќе бидат донесени во склад со информациите кои ќе ги одбиеме од теренот во консултации со медицинскиот тим и со Бирото за метеорологија“, објави организаторот на Австралија Опен.

Прочитај повеќе

Германски ракометар заклучен во тоалет за време на натпревар

Слободен печат

Баерн подготвува чистка на лето, прв ќе лета Перишиќ

Слободен печат

Карлос Саинц триумфира на премиерното Рели Дакар во Саудиска Арабија

Слободен печат

Желбите на Пандев: Македонија да игра на ЕВРО 2020 и Џенова да остане во Серија А

Слободен печат

Поранешен фудбалер на Реал Мадрид замешан во пукањето на Ковачевиќ

Слободен печат

Таа е наследничката на Шарапова: Руска тенисерка која не остава никого рамнодушен (ФОТО)

Зоран Спасоски

Остави Коментар

eight + eighteen =

Прочитај повеќе

Покетино сигурно доаѓа во Јунајтед доколку…

Слободен печат

Јувентус и Барселона ќе прават двојна размена

Слободен печат

Јокиќ го предводеше Денвер до пресврт и триумф над „воините“ (ВИДЕО)

Слободен печат

Несекојдневен момент на натпреварот Парма-Рома! (ФОТО+ВИДЕО)

Слободен печат

Македонскиот голман Стојановиќ ќе брани за Мидлсброу (ФОТО)

Слободен печат

„Лауреус“ ги објави номинациите, Ѓоковиќ нема да ја брани титулата

Слободен печат