Лиса Шаќири со пост за Груби и Касами: Престанете да нѐ омаловажувате и прикажувате како помалку квалитетен кадар од другите

Лиса Баута Шаќири посвети пост на Фејсбук за вицепремиерот Артан Груби, како реакција на неговите најави за субвенционирање приватни фирми за вработување на Албанци и лица од други заедници, и до Биљал Касами од Беса за изјавата за двојазичност во приватните фирми.

Артан Груби во едно од своите последните обраќања во јавноста вети субвенции за приватни фирми што ќе вработуваат Албанци и припадници на други малцинства), додека, пак, Билал Касами побара воведување на приватниот сектор отио, како што вели, дел од Албанците не знаеле македонски.

– Значи дечки да се разбереме. Прво, ние не сме ниту глупи, ниту необразовани, ниту прости, а фала богу сме здрави и прави и подеднакво конкурираме на трудовиот пазар и со Македонци и со Германци и други, и тука и во странство. Не сме ништо помалку стручни од ниедни други, а стручната спремност е индивидуална и секој според заслугите во приватни фирми“, пишува Шаќири во постот.

Прочитајте и...  Девет лица ја загубија битката со ковид-19, регистрирани нови 518 случаи

Таа потоа им сугерира како на партии дека „можете да направите барем едно мало делче на кадарот што го вработувате, да не биде делегиран од вашата партија, туку да им се даде еднаква шанса на сите Албанци, без разлика дали има или нема вложено труд за партијата или поседува или не партиска книшка.

– Второ, ретко кој дипломиран Албанец не знае македонски. Тие што студирале надвор од државата може да не знаат, ама тие не ви се враќаат да ве молат, се вработуваат во топ фирми низ Европа и Америка. Двојазичност не можете да наметнете и кај приватни сопственици, па ни македонски јазик не можете да наметнете кај албански или странски приватни фирми што работат тука. Во приватниот сектор веќе постои двојазичност секаде каде тоа носи екстра профит. Почнувам од берберот што ми е комшија и зборува освен својот македонски, и албански, па се до поголеми фирми, порачува Шаќири.

Прочитајте и...  Бајден вети бесплатна вакцина за сите Американци ако победи на изборите

Конечно, вели таа на крајот, „престанете да нè омаловажувате и прикажувате како помалку квалитетен кадар од другите.

– Оваа ваша евтина популистичка и божем патриотска игра придонесува да изгледаме уште поинфериорни од тоа што им се причинуваме на Македонците“, заклучи Шаќири и ги поздрави со „фалеминдерит шуме, пријатно“.

Поврзани вести

Во Египет денеска и утре се гласа за половина од пратениците

Слободен печат

ЕУ одговори на барањето на Чешка, испрати 150 респиратори

Слободен печат

Индија: Повеќе од 53.000 заразени за еден ден

Слободен печат

Почина Амди Бајрам

Слободен печат

Во градинка во Неготино во изолација две вработени и 13 деца

Слободен печат

Заев: ОН се симбол за глобалниот мир и безбедност, продолжуваме да соработуваме

Слободен печат

Остави Коментар