Ле Мер: Санкциите од САД се неприфатливо однесување - Слободен печат

Ле Мер: Санкциите од САД се неприфатливо однесување

Ова не е однесувањето што се очекува од САД во однос на еден од нејзините главни сојузници, изјави францускиот министер за економија и финансии Бруно Ле Мер, јави дописникот на МИА.

Ле Мер истакна дека француските власти контактирале со новата Европска комисија за да разговараат за реакцијата на Брисел на заканите на администрацијата на Трамп и „да се уверат дека доколку би имало нови американски санкции, би имало и европски одговор, силен одговор”.

Неговата изјава уследи откако администрацијата на американскиот претседател Доналд Трамп најави дека планира да воведе дополнителни царини на увоз на француски производи во вредност од околу 2,4 милијарди американски долари, како одговор на француските зголемувања на даноците за американските технолошки гиганти како Гугл, Амазон и Фејсбук. Властите во САД најавија дека планираните царини за широк спектар на производи, од сирењето „Рокефорт” до женски чанти.

Прочитајте и...  Лондон се подготвува в петок да одбележи напуштање на ЕУ

Додека француската државна секретарка за економија Агнес Паниер-Рунахер изјави дека Франција „не мора да се повлекува” од воведувањето данок на интернет гигантите

– Многу е јасно дека не мора да се повлекуваме од субјект што има економска смисла, а тоа е даночна правда … ние мора да бидеме борбени по ова прашање, посочи Паниер-Рунахер.

Прочитај повеќе

Коби пред смртта објави фотографија со семејството, и покажа кој му беше најголема поддршка

Слободен печат

Трамп реагираше за смрта на Коби: Ова е ужасна вест

Слободен печат

Последната порака на Коби Брајант

Слободен печат

На лизгалиште во Битола, со маски

Слободен печат

Видео од местото на несреќата каде Коби Брајант го загуби животот

Слободен печат

Македонците ја добија првата подршка од албанска партија за загарантирани места во албанскиот парламент за малцинствата

Слободен печат

Остави Коментар

two × five =

Прочитај повеќе

Рама отпатува за Берлин на средба со Меркел,во функција на донаторската конференција за Албанија

Слободен печат

ШОК ВО САД: Во хеликоптерска несреќа загина НБА ѕвездата Коби Брајант

Слободен печат

Лондон се подготвува в петок да одбележи напуштање на ЕУ

Директорот на СЗО на пат кон Кина поради ширењето на новиот коронавирус

Слободен печат

Откриени администраторот и телефонските броеви на членовите на „Јавна соба”

Слободен печат

НОВА НЕСРЕЌА ВО ИРАН-Се запали патнички авион веднаш по полетувањето

Слободен печат