Љајиќ за чудната бонбониера: Не ни е познато дека постои, ниту пак инспекцијата ја евидентирала

Министерот за трговија на Србија, Расим Љајиќ вели дека не е запознат со случајот дека во продавниците во Србија постојат бонбониери кои се декларирани со натпис – „Увезени од Косово“, како што објавиле белградските медиуми.

– Ниту царинската, ниту надлежната инспекциска служба немаат евидентирано дека таква роба преку легални канали влегла на територија на Србија, изјавил Љалиќ за Спутник.

Медиумите денеска известиле дека голем број на трговски ланци во Србија во својата понуда ја имаат бонбониерата, на чија декларација е јасно истакнато дека се работи за „увезено од Косово“, со што се крши Уставот на Србија и препораките на Министерството за трговија.

Прочитајте и...  Дневен преглед на состојбата со Ковид-19 во светот

Прочитај повеќе

Трамп и Болсонаро разговараа за истражувањата за хидроксихлорокин

Слободен печат

Франција е на петто место по број на смртни случаи во светот

Слободен печат

Индија против наездата на скакулци се бори со дронови и противпожарни возила

Слободен печат

Австрија ќе ги отстрани нацистичките симболи од куќата на Хитлер, еве како ќе ја пренамени

Слободен печат

Се гласа масовно преку пошта во осум сојузни држави и во округот Колумбија

Слободен печат

ОН: Талибанците во Авганистан и натаму се во близок контакт со Ал Каеда

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Агенција за разузнавање: Директорот Еролд Муслиу не е член на ниту една политичка партија

Слободен печат

Путин потврди дека на напад со конвенционално оружје Русија може да одговори со нуклеарно

Слободен печат

Во Италија опаѓа бројот на смртните случаи од Ковид-19

Слободен печат

Тестовите на градоначланикот на Бутел се негативни на ковид-19

Слободен печат

Османи: Секој треба да си го штити својот праг за да не влезе вирусот во неговиот дом

Слободен печат

Истражување на Тајмс: Тајната на „балканскиот успех против коронавирусот“ и влијанието на бесеже вакцината

Слободен печат