Кузмиќ во принудна кома пренесен во Белград – Слободен печат
КошаркаСпорт

Кузмиќ во принудна кома пренесен во Белград

Кошаркарот на Црвена звезда и српски репрезентативец утрово имаше тешка сообраќаја несреќа во Република Српска.

Српскиот кошаркарски репрезентативец, Огњен Кузмиќ кој беше тешко повреден во сообраќајна несреќа на патот Бања Лука – Приједор, се наоѓа во принудна кома.  Поради големите болки тој е во принудна кома за да може полесно да го поднесе итниот трансфер со хеликоптер во Белград.

– Пациентот се наоѓаше на апарати за механичка вентилација. Поради сериозните повреди и нивното санирање тој итно беше префрлен во Ургентниот центар на Клиничкиот центар Србија – изјави Владо Ѓајиќ, директорот на Клиничкиот центар во Република Српска.

Огњен Кузмик во сообраќајната несреќа заработи скршеници на вилицата и има тешки повреди на главата и на градниот кош, но според лекарите, тој нема хематом на мозокот и не се наоѓа во животна опасност.

 

Од автомобилот се слушаше гласна музика и кашлање

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close