Курти како в.д. премиер го разреши вицепремиерот Хоти

Вршителот на должноста премиер на Косово Албин Курти, недолго откако во Собранието беше изгласана недоверба на неговиот кабинет, го разреши од должноста првиот потпретседател на Владата Авдулах Хоти, јави дописникот на МИА од Приштина.

Во соопштението кое кабинетот на Курти го испрати до медиумите синоќа по полноќ, се наведува дека, согласно неговите законски и уставни овластувања, премиерот Курти донесе одлука „г. Авдулах Хоти да се ослободи од функцијата вршител на должноста прв вицепремиер”.

Разрешениот вицепремиер е член на раководството на Демократкиот сојуз на Косово (ЛДК), партијата на чија иницијатива доцна синоќа Собранието со мнозинство гласови му изгласа недоверба на Курти и неговата Влада.

Прочитајте и...  Градоначалникот на Велес и неговото семејство се негативни на коронавирусот

Прочитај повеќе

МВР: Дури 263 лица не го почитувале полицискиот час

Во Бугарија од Ковид-19 починаа седум луѓе

МИА Агенција

Трамп нема да го затвори Њујорк

МИА Агенција

Жбогар: Нема враќање назад, преговарачкиот воз замина од станицата и вие сте во него

МИА Агенција

Состојба со Ковид-19 во светот до 10 часот

МИА Агенција

Во Африка 2.650 луѓе инфицирани со Ковид-19

МИА Агенција

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Во Црне Гора вкупно 84 лица инфицирани со Ковид-19

МИА Агенција

Денеска сончево со умерена облачност

Горан Наумовски

Три нови случаи со Ковид-19 вчера во Косово, вкупно 91 заразен

Досега во земјава се регистрирани 241 лице заболени од Ковид-19

Обвинителството ја истражува смртта на стружанката, која почина од Ковид-19

Најнова мапа на заразени со коронавирус: 142 лица се од Скопје, 29 од Карпош

Мирослава Бурнс