Куомо: Њујорк воведува карантин за граѓаните од 16 сојузни американски држави

Државата Њујорк воведува задолжителен карантин за граѓаните на 16 американски држави каде пандемијата на коронавирус е во пораст, изјави денеска гувернерот Ендру Куомо.

– Сега имаме 16 држави кои ги исполнуваат критериумите за карантин … 16 држави сега подлежат на карантин во Њујорк, рече гувернерот.

Минатата недела Кумо го објави првиот список на осум американски држави чии граѓани мора да одат во карантин, вклучувајќи ги Флорида и Тексас, додека во новиот список се наоѓа и Калифорнија, најнаселената американска држава.

До денеска, од коронавирусот во САД починаа 129.007 лица, а заразени се 2.693, 736.

Прочитајте и...  Дваесет и шестгодишник од Кавадарци позитивен на Ковид-19, се заразил од врсник

Прочитај повеќе

Стравична ликвидација во Порторико: Убиено 11-годишно дете, братот (6) се бори за живот

Слободен печат

Д-р Пановски: Ниту во август нема да ги исполниме условите и параметрите за патувања во ЕУ

Слободен печат

Седми ден протести во Белград, граѓани излегоа и на улиците во Ниш и Зрењанин

Слободен печат

Првата дама ја исполни својата граѓанската обврска: Изборите во услови на пандемија се исклучително ретки (ФОТО)

Слободен печат

Хашим Тачи шест часа сослушуван во Хаг, еве што изјави кога излезе од Судот

Слободен печат

Стационарот за бездомни животни „Лајка“ се отвора после изборите (ФОТО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Конечни резултати: Анджеј Дуда обезбеди уште еден мандат како претседател на Полска

Слободен печат

ДИК: Вкупно 723 лица заболени од Ковид-19 и во самоизолација го искористиле правото на глас

Слободен печат

Во опасност 38 милиони луѓе, Вухан под вода: Најдолгата кинеска река се излеа, досега однесе стотина животи

Слободен печат

Трамп на Твитер ги продолжи нападите врз медицинскиот персонал

Слободен печат

СЗО: Не политизирајте со одлуки за повторно отворање училишта

Слободен печат

Приведен директорот на скопската зоолошка

Слободен печат