Tag : куомо

Вести Свет

Куомо: Уште четири сојузни држави на карантинската листа на Њујорк

Слободен печат
Гувернерот на Њујорк, Ендру Куомо денеска донесе одлука за уште четири американски сојузни држави да се стават на карантинската листа на Њујорк, за да се...
Вести Свет

Куомо: Бројот на пациенти со Ковид-19 во болниците во државата Њујорк се намали на 817

Слободен печат
Бројот на хоспитализирани пациенти со Ковид-19 во државата Њујорк се намали на 817, што е најмал број од 18 март, изјави денеска гувернерот на државата...
Вести Свет

Куомо: Њујорк воведува карантин за граѓаните од 16 сојузни американски држави

Слободен печат
Државата Њујорк воведува задолжителен карантин за граѓаните на 16 американски држави каде пандемијата на коронавирус е во пораст, изјави денеска гувернерот Ендру Куомо. – Сега...
Вести Свет

Куомо побара Трамп да издаде наредба за задолжително носење маски во јавност

Слободен печат
Гувернерот на Њујорк, Ендру Куомо го повика американскиот претседател Доналд Трамп да издаде наредба за задолжително носење маски во јавност и тој да носи и...
Вести Свет

Куомо предупреди: Нови мерки ако не се почитуваат правилата за отварање на бизнисите

Слободен печат
 Гувернерот на сојузната држава Њујорк, Ендрју Куомо, на пресот синоќа изрази загриженост како се одвива отварањето на економијата во државата и предупреди со нови мерки....
Вести Свет

Куомо: Централниот дел на Њујорк е подготвен за олеснување на мерките против коронавирусот

Слободен печат
Гувернерот на американската сојузна држава Њујорк, Ендру Куомо изјави дека централниот дел на таа земја сега е подготвен за олеснување на рестриктивните мерки воведени поради...
Вести Ви Препорачуваме Свет

Тага во Њујорк: Почина 5-годишно дете од коронавирус, уште 73 се во тешка состојба

Слободен печат
Во Њујорк, по компликации предизвикани од Ковид-19 почина петгодишно момче, додека ширум истоимената американска сојузна држава тешко заболени се десетина деца, изјави гувернерот на Њујорк...
Вести Свет

Куомо: Најмалку хоспитализирани во Њујорк во последните шест недели

Слободен печат
Бројот на хоспитализирани лица од Ковид-19 во Њујорк во моментов е најнизок во изминатите шест недели, затоа што сфативме како да ја  контролираме ѕверката, коронавирусот,...
Вести Свет Слајдер

Гувернерот на Њујорк: Нема да ги почитувам наредбите на Трамп за повторно отворање на државата

Слободен печат
Гувернерот на американската сојузна држава Њујорк Ендру Куомо денеска изјави дека нема да почитува ниту една од наредбите на претседателот Доналд Трамп, кои се однесуваат...
Вести Свет

Драстично се зголемува бројот на жртви и заболени од коронавирус во Њујорк

Слободен печат
Расте бројот на заболени од Ковид-19 во Њујорк, а последните 72 часа бројот на смртни случаи повеќе од двојно се зголеми и сега изнесува 1.941....