9.2 C
Скопје

КСС: Недела неработен ден без правење хаос во Законот за работни односи

Конфедерацијата на слободни синдикати (КСС) предупредува дека со Предлог-измените во Законот за работни односи со кои недела треба да се прогласи за неработен ден ќе се направи хаос бидејќи со подзаконски акти ќе се утврдува кој ќе работи, а кој не.

Сметаат дека на овој начин ќе се уназадат правата на работниците и предлагаат во став 134 став 2 од Законот за работни односи да стои дека  Недела е ден за неделен одмор, а секоја раота во недела да се пресметува како прекувремена работа и да се исплаќа дневница зголемена за 50 проценти. Во став 3 од истиот член предлагаат да се додаде дека неделното работно време не смее да се продолжува во недела, односно дека неделното работно време е од понеделник до сабота.

Прочитајте и...  ФОТО | Хит на социјалните мрежи: Некој од Град Скопје одлучил да го фотошопира Берни Сандерс на скопските клупи

– Со ваква измена сметаме дека се задоволуваат потребите на работниците, но и на бизнис секторот од причини што во Законот за работни односи, член 117 став 5 вели дека ,,Прекувремената работа може да трае најмногу осум часа во текот на една недела и најмногу 190 часа годишно”. Со ваква измена во членот 134 и имајќи го предвид членот 117 каде што кажува колку најмногу може прекувремено да работи еден работник, се заштитува работникот од една страна, да неможе да работи секоја недела, а од друга страна исплатата на дополнителна зголемена дневница го задоволува трудот кој сега би имал додадена вредност и капиталот се распределува порамноправно, појаснува КСС во соопштението.

Поврзани вести

На протестите во Москва повредени најмалку 42 полицајци

Слободен печат

Пронајден мртов маж во Пчиња

Слободен печат

Албанија: Во последните три години над 60 странски државјани, меѓу нив и дипломати, прогласени за „персони нон грата”

Слободен печат

Над илјада лица уапсени на протестите во Москва

Слободен печат

Германија ќе го укине „мигрантско потекло“?

Петер Хиле/Дојче Веле

Русија обвини американски дипломати за објавување маршрути на денешните протести

Слободен печат

Остави Коментар