14 C
Скопје

Кривични пријави за двајца дебрани за непочитување на полицискиот час

Одделението за внатрешни работи од Дебар поднесе кривични пријави против двајца дебрани поради непочитување на полицискиот час.

– Поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „непостапување според здравствените прописи за време на епидемија”, ОВР Дебар поднесе кривична пријава против Л.К.(29) и Е.С.(24), двајцата од Дебар. При контрола извршена на 30 минатиот месец во еден часот по полноќ кај месноста „Коњарска населба” во Дебар, полициските службеници ги затекнале пријавените во патничко возило „Пежо 208″,изјави Стефан Димоски, портпарол на Секторот за внатрешни работи од Охрид.

Тие, според него, не поседувале дозвола за движење во време на полициски час, со што пријавените постапиле спротивно на одлуката за забрана на движење на населението во времето од 22 до 5 часот со цел спречување на ширењето на Ковид- 19.

Прочитајте и...  Дебата: Медиумите имаат клучна улога во инклузивно известување за време на пандемија

Димоски претходно информираше дека од воведувањето на полицискиот час констатирани се седум прекршувања на забраната за движење, од нив две во последното деноноќие.

Што се однесува до мерката за задолжително носење на заштитна маска, овој месец издадени се 60 прекршочни платни налози, од нив три во последното деноноќие

Поврзани вести

Министрите за надворешни работи на Г7 во мај ќе одржат состанок со физичко присуство

Слободен печат

Донесена одлука за едностран раскин на Договорот за концесија за ископ на песок во Долно Коњаре

Слободен печат

Српските државјани нема да плаќаат патарини од 15 јуни до 15 август во Македонија

Слободен печат

Меркел бара дијалогот со Русија да продолжи

Слободен печат

Израел и Велика Британија размислуваат за „зелен коридор за патување”

Слободен печат

Во Велес вчера немало нов ковид-случај, денеска регистрирани 36 позитивни

Слободен печат

Остави Коментар