Кривична за охриѓанец и скопјанец – Слободен печат
Хроника

Кривична за охриѓанец и скопјанец

Пријавата против двајцата осомничени е за кривично дело злоупотреба на службена положба и овластување.

СВР Охрид поднесе кривична пријава против М.А.(35) од Охрид и Б.Б.(79) од Скопје поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „злоупотреба на службена положба и овластување”.

Според соопштението на СВР – Охрид, М.А. како управител на фирма од Охрид во периодот од 2008 до 2015 година не ги подмирувал обврските кон фирма од Прилеп. По ова, второ пријавениот, како сопственик на фирмата од Охрид, кој, имал долг и кон други доверители, го поттикнал М.А. да склучи договор за залог во кој второ пријавениот засновал заложно право врз целиот недвижен имот на фирмата од Охрид.

Со ова, фирмата од Прилеп не можела да ги намири своите побарувања, додека второпријавениот се стекнал со противправна имотна корист од 1.448.021 денари.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close