Кристијано Роналдо мисли на сè: Има и личен тренер за спиење

Роналдо секогаш спие во положба фетус и секогаш на чиста постелнина која се менува секој ден, а додека беше член на Реал Мадрид имаше посебна капсула за спиење.

Кристијано Роналдо целиот свој живот го посвети да биде најдобар и за таа цел не бира средства и начини. Португалскиот репрезентативец мисли на се – па дури и на спиењето, тој си ангажирал личен тренер за спиење.
Човекот се вика Ник Литлхелс и според неговите зборови, тој е „гуру за спиење“, а со Роналдо работи уште додека Португалецот играше за Реал Мадрид.

Тој му наметнал ритам на спиење на Роналдо кој е сличен со тој што го имал еден од најголемите умови во човештвото, Никола Тесла.
Литлхелс првиот контакт со фудбалот го имал во Манчестер јунајтед уште пред Роналдо да пристигне на „Олд трафорд“. Тогаш бил директор на компанија која продавала кревети за спиење, а бил ангажиран од Алекс Фергусон да му помогне на неговиот дефанзивец Гери Палистер кој лошо спиел поради проблемите со грбот.

Прочитајте и...  „Дрим-тимот“ на ФИБА Евробаскет во последните две децении

Неколку години подоцна кога Кристијано беше член на Реал Мадрид, тогашниот тренер Карло Анчелоти го повикал Ник Литлхелс да поразговара со неговите фудбалеи и да помогне да имаат подобар сон, поточно подобро опоравување од тренинзите и натпреварите.
Советите на Литлхелс највеќе му се допаднале токму на Роналдо и веќе седум години ги практикува и често се советува со „гуруто за спиење“.

Кристијано Роналдо не спие по 7-8 часа секоја вечер, туку тој пет пати на ден спие по 90 минути. Еден ипол час пред спиење не гледа во мобилниот телефон, телевизија или било какви други екрани.
Секогаш спие во позиција фетус и на чиста постелнина.
Според Литлхелс, за Роналдо во Мадирд била обезбедена посебна капсула за спиење за да може да го практикува задолжителниот одмор.

Прочитајте и...  Нашите ракометарки ќе го бркаат мундијалскиот бараж во Грција

Прочитај повеќе

Шахтјор моќно до Интер, Севиља за финале против Јунајтед! (ВИДЕО)

Слободен печат

Мурињо го ангажираше првото летно засилување (ФОТО)

Слободен печат

Нашите ракометарки ќе го бркаат мундијалскиот бараж во Грција

Слободен печат

УЕФА одложи натпревар од ЛШ поради Ковид-19

Слободен печат

Најдовски си заминува од Вардар, доаѓаат Петровиќ и Игески!

Слободен печат

Харгривс: Од Дортмунд блефираат, Санчо ќе игра за Јунајтед!

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Ракометарите на Металург со негативни тестови на коронавирус

Слободен печат

Ибрахимовиќ ужива на одмор и ја исмева Англија! (ВИДЕО)

Слободен печат

ЛШ, Матеус: Левандовски е подобар и од Меси!

Слободен печат

Од ФФМ разочарани поради односот на одговорните лица во Општина Прилеп

Слободен печат

„Дрим-тимот“ на ФИБА Евробаскет во последните две децении

Слободен печат

ЛШ, Тухел: Одбраната ќе биде многу важна против Аталанта!

Слободен печат